Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime

Pe data de 2 mai 2018 am revenit la munca dupa 1 an si 9 luni de concediu pentru cresterea copilului. In septembrie 2017 am implinit 20 ani de munca si cf CCM 2017 sporul de vechime a crescut de la 15% la 20%. De la 1 ian 2018 sporurile au fost introduse in salariu si eliminate din CCM. Mi s-a spus ca sporul de vechime nu se poate acorda retroactiv si o sa mi se introduca in salariu doar sporul de 15%. Cum se procedeaza in astfel de situatii? Cat trebuie sa primesc in mod legal: 15% sau 20%? Multumesc
Ierdna2012, utilizator
Se acorda de la data revenirii din CCC.

20% trebuia sa vi se acorde.
Inca nu am primit actul aditional. Cum procedez? Pot face demersuri pentru a-mi cere dreptul? Semnez actul aditional cu 15% sau refuz sa il semnez? Ce fel de demersuri pot face? Multumesc
De unde au luat ei 15 % ?