Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Racord gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Racord gaze

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema.
Locuiesc la bloc la etajul 2 si vreau sa ma racordez la gaze, teava de gaze este trasa pana la etajul I iar aici sunt racordati mai multi vecini. Teava a fost trasa de o singura persoana ceilalti despagubind proprietarul. Acum pentru ca vreau sa ma racordez, cei de la etajul 1 pretind sume neimtite asta cu toate ei in acest moment nu au un act de proprietate pe teava respectiva. Este justificata cererea lor, sau trebuie sa despagubesc decat proprietarul tevii? Multumesc
aariam_a, utilizator
Nu stiu ce raspuns asteptati de la noi.
In astfel de cazuri, asemenea modificari trebuie facute prin si cu acordul as. prop.,, acord ce ar trebui dat in anumite conditii - adica, mai intai sa aiba acordul majoritatii proprietarilor din bloc / scara.
Asadar, se discuta si se hotaraste o anumita procedura si atunci nu se mai ajunge la astfel de discutii.
Revin si va intreb, ce asteptati de la noi? Sa va spunem ca da, sunteti indreptatita sa vi se permita accesul la teava respectiva? Da, aveti acest drept, insa vedeti, atunci cand s-a propus separarea de masura dvs. ori nu ati fost de acord, ori nu ati participat cu bani, ori...
Acum trebuie sa reluati discutia cu toti vecinii dvs. si sa hotarati prelungirea tevii pana la ultimul etaj, sa participati cu sumele necesare realizarii proiectului,astfel incat, macar pe viitor, sa nu mai fie astfel de discutii.
Mai zic si eu - mergeti la cel care a initiat proiectul si in limita normalului, sa-i achitati omului partea dvs. de cheltuiala, dar repet, incercati continuarea proiectului pana la ultimul nivel, vedet cat costa, impartititotul in mod egal. Incercati sa discutati cu aceeasi firma care a instalat teava, vedeti ca sunt anumite cheltuieli, indiferent ca o sa alimentati doar parterul si etajul 1...
Succes!
Adam Grecu, utilizator

Adam Grecu a scris:

Nu stiu ce raspuns asteptati de la noi.
In astfel de cazuri, asemenea modificari trebuie facute prin si cu acordul as. prop.,, acord ce ar trebui dat in anumite conditii - adica, mai intai sa aiba acordul majoritatii proprietarilor din bloc / scara.
Asadar, se discuta si se hotaraste o anumita procedura si atunci nu se mai ajunge la astfel de discutii.
Revin si va intreb, ce asteptati de la noi? Sa va spunem ca da, sunteti indreptatita sa vi se permita accesul la teava respectiva? Da, aveti acest drept, insa vedeti, atunci cand s-a propus separarea de masura dvs. ori nu ati fost de acord, ori nu ati participat cu bani, ori...
Acum trebuie sa reluati discutia cu toti vecinii dvs. si sa hotarati prelungirea tevii pana la ultimul etaj, sa participati cu sumele necesare realizarii proiectului,astfel incat, macar pe viitor, sa nu mai fie astfel de discutii.
Mai zic si eu - mergeti la cel care a initiat proiectul si in limita normalului, sa-i achitati omului partea dvs. de cheltuiala, dar repet, incercati continuarea proiectului pana la ultimul nivel, vedet cat costa, impartititotul in mod egal. Incercati sa discutati cu aceeasi firma care a instalat teava, vedeti ca sunt anumite cheltuieli, indiferent ca o sa alimentati doar parterul si etajul 1...
Succes!

Buna ziua,

Se pare ca intrebarea mea nu a fost clara. Incerc sa lamuresc.
La etajul I a fost trasa teava de gaze acum cativa ani de catre o singura vecina, in cursul anului trecut la acea teava s-au mai bransati si alti vecini de la etajul I.
Acum vreau eu sa ma bransez si sa trag teava pana la etajul 2.

Intrebarea este : Trebuie sa despagubesc vecina care a tras teava acum cativa ani sau pe toti ceilalti vecini care s-au bransat ulterior.
Si ca o ultima mentiune nu este aveam Asociatie de locatari si nu exista o alta teava de gaze in bloc.
Pana sa ajungeti la despagubire aveti nevoie de un proiect de gaze intocmit de o firma autorizata de ANRE. Din proiect trebuie sa rezulta ca va puteti racorda la teava respectiva (ca teava poate prelua si debitul de gaze pentru ap. dvs.). Daca nu poate prelua, se va intocmi un proiect cu teava separata pentru dvs. caz in care nu trebuie sa platiti nimic la vecini.
Civilizat si omeneste este ca in cazul impartirii cheltuielilor pe beneficiari sa se faca plecand de la cat a costat initial lucrarea+inflatie, sa se tina cont de cat a platit fiecare vecin deja racordat (cota parte)+inflatie. Costul total sa se imparta in mod egal la toti beneficiarii. Se cont de cat a platit deja fiecare si prin diferenta se ajunge la suma pe care o mai are de primit/ de achitat fiecare beneficiar in parte.
Un expert contabil autorizat va poate face un calcul, contracost insa. Probabil, expertul va trebui platit de dvs. separat, in conditiile in care ceilalati s-au inteles deja si nu sunt interesati de noi costuri decat in cazul ca ar mai avea ceva de primit.