Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada plata amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada plata amenda rutiera

Buna ziua!
Dacă am luat amenda in Vaslui, unde am adresa și o plătesc tot in jud.... mai trebuie sa fac dovada ca am plătit-o?
Mulțumesc!
Bună ziua,

Dacă achitați direct la DITL nu e nevoie să faceți cumva dovada. Dacă plătiți online atunci trebuie transmisă dovada cnf art. 28 OG 2/2001

(2) Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate, prin mijloace de plată online, în conturile dedicate, la instituțiile de credit autorizate cu care există încheiate convenții sau la unitățile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achită, prin mijloace de plată online, prin instituții de credit autorizate cu care există încheiate convenții sau la casieriile autorităților administrației publice locale ori ale altor instituții publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcționează, de cetățenia, domiciliul sau de reședința contravenientului ori de locul săvârșirii contravenției, precum și la ghișeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poștă sau electronic, prin e-mail, organului din care acesta face parte, potrivit dispozițiilor alin. (1).
(3) Plata amenzilor contravenționale achitate prin intermediul sistemelor electronice de plată prevăzute de lege se dovedește prin prezentarea extrasului de cont al plătitorului sau a dovezii de plată emise de către sistemele de plăți, aceasta specificând data și ora efectuării plății; în aceste situații se elimină obligativitatea pentru plătitor de a preda o copie de pe extrasul de cont sau de pe dovada de plată emisă de sistemul de plăți către agentul constatator sau organul din care acesta face parte.[/