Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua

Fetita mea implineste 2 ani pe 9 oct.2018,intrebarea mea este:dc din anumite motive tr sa stau fix 2 ani cu fetita, care ar fi data exacta de incepere a activiratii?9 oct sau 10 oct? Si am inteles ca voi fi platita pt 23 luni , nu pt 24, avand in vedere ca tatal nu ia luna respectiva? Adica pe septembrie nu voi fi platita? Multumesc

- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in data de 10.10.2018

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea la munca se va face in data de 10.08.2018.

Pe durata cat tatal se afla in CCC, mama poate opta pentru CFP sau pentru realizarea de venituri supuse impozitului pe venit.