avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate anula un act de imputernicire de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita?

Se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita si daca da, cum?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: o_mores , utilizator 00:09, 4 Noiembrie 2009
prin persoana imputernicita a-ti vrut sa ziceti mandatar,atunci celmai bine anuntati mandantul si precizati art 1556 cod civil,care de altfel trebuia gasit in cuprinsulcontractului de mandat
Va multumesc pentru informatiile date.
Puteti renunta la mandat conform prevederilor art.1556 Cod Civil....B-)
Raspunsurile d-lui av. florinraican si ale legally, constituie, impreuna (cred eu) un raspuns complet.
Mai conteaza si daca mandatul este gratuit sau cu titlu oneros.
Cred ca tot ce s-a scris aici poate sa ajute userul.

Alte discuții în legătură

Anulare procura pt mandatat julliann julliann Din punct de vedere al mandatatului pot sa revoc o procura? Am fost imputernicit printr-o procura notariala de catre o ruda care nu mai locuieste in tara in ... (vezi toată discuția)
Clauza de forta majora-urgent! coca33 coca33 Buna ziua Va adresez urmatoarea problema: Doresc rezilierea unui contract de mandat invocand clauza de forta majora,pe motiv de sanatate.Ce trebuie sa atasez ... (vezi toată discuția)
Revocare procură de către mandatar Ana12. Ana12. Bună ziua! Am fost împuternicită in 2019 și aș vrea să renunț la procură. Cum trebuie să procedez? Țin să menționez că nu am folosit acea ... (vezi toată discuția)