Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Străin în România
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Străin în România

Bună ziua. Iubita mea din Suedia dorește să vină în țară și să stea aici pentru 1-3 cu scopul locuirii cu mine și pentru a își găsi un job. Eu locuiesc cu contract anaf în bucurești și pot să o primesc la mine/întrețin pentru această perioadă de timp. Pentru ca ea să poate lucra full-time in România, este nevoie doar de buletin temporar? Are Pașaport și toate diplomele. M-ați putea ghida vă rog spre cum pot ajuta ca ea să primeasca cât de repede posibil acest buletin temporar?
O zi frumoasă.
Bună ziua,
Vrea să stea aici între 1 și 3... luni? Ani? Dacă sunt luni, nu are nevoie de nimic special timp de 90 de zile.

Nici ca să se angajeze nu are nevoie de acte românești, întâi trebuie să-și găsească un loc de muncă și apoi, pe baza documentelor pe care i le dă angajatorul, depune o cerere la Inspectoratul General pentru Imigrări și va primi un certificat de înregistrare:

Angajare în muncă
- cerere tip;
- carte de identitate /paşaport (original şi copie),
- contract de muncă (original și copie) sau adeverință eliberată de angajator (original),
- „print screen” din registrul general de evidență a salariaților, la secțiunea unde se regăsesc datele referitoare la contractul de muncă, ștampilat și semnat de către angajator pentru confirmarea veridicității documentului prezentat;

[ link extern ]

Date de contact IGI București:
[ link extern ]