Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii case de asigurari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

case de asigurari

Vreau sa stiu daca firma este din bucuresti si am salariati asigurati la casmb ,opsnaj si angajati din ilfov declaratia de sanatate unde se va depune?La bucuresti sau la bucuresti,opsnaj,ilfov?

As dori un raspuns cat mai repede
Depuneti declaratii la fiecare dintre casele de asigurari de sanatate.
multumesc pt raspuns
declaratia de concedii si indemnizatii (0.85% ) se va depune in Bucuresti, iar listele nominale cu salariatii si centralizatorul (5.5-5.2%) se vor depune acolo unde au declarat salariatii ca au medicul de familie.
Pentru contributia la concedii si ndemnizatii FNUASS (0.85%) se face o declaratie care se depune acolo unde firma are sediul social ,impreuna cu exemplarul rosu al tuturor certificatelor de concediu medical ,completate de angajator.

Pentru contributia la asigurarile sociale de sanatate se depun liste nominale si centralizate la casele de sanatate acolo unde salariatii au declarat ca au medic de familie.

Pentru Casa dee sanatate OPSNAJ si CASMB le puteti transmite online.