Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Luna tatalui
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Luna tatalui

Buna ziua!
Fiul meu va implini 2 ani pe 16.08.2018, iar de luna viitoare intentionez sa revin la munca, astfel incat sa ma incadrez cu stimulentul de insertie. Nu stiu cum se procedeaza cu luna tatalui, avand in vedere ca tatal nu este mai este angajat. A fost angajat in cadrul propriei firme, insa de la inceputul anului nu mai figureaza ca angajat, ci doar ca administrator.
Ce inseamna "luna tatalui"?
OUG 111/2010 și normele metodologice prevăd că, în cazul în care persoana se intoarce la activitatea profesională cu cel puțin 60 zile înainte de finalizarea concediului, respectiv înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 (3) ani, perioada de acordare a stimulentului de inserție se prelungește până împlinește copilul vârsta de 3 ani sau 4 ani în cazul copilului cu handicap.

Cele 60 de zile includ ”luna celuilalt părinte” .

Pe durata cat tatal ar intra in CCC, mama nu primeste stimulentul de insertie.

Tatal indeplineste conditiile ?
Nu stiu care sunt aceste conditii. Tatal figura ca angajat in cadrul propriei firme, insa de la inceputul anului nu mai este angajat, doar administrator.
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
......

art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
......