Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare DPO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare DPO

Buna ziua,

Un DPO intern, angajat propriu, se numeste prin Decizie interna sau prin schimbarea incadrarii in contractul de munca?

Mentionez ca daca il angajez ca si Responsabil cu protectia datelor cu caracter personal (cor 242231) nu il pot opera in revisal - nu are codul.

Cum fac totusi sa am DPO, cu acte, cu fisa de post, cu totul in regula?

Buna ziua! Puteti sa ne ajutati cu un model de decizie interna? Va multumesc frumos!
Găsiți aici un model
[ link extern ]

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos!
Buna ziua,
Observ ca in modelul de decizie apare "In temeiul.....". Puteti sa imi spuneti ce ar trebui sa trecem aici? Va multumesc anticipat!
Se va trece actul de numire la persoanei care va emite decizia.