Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz. Poate decide unilateral ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz. Poate decide unilateral angajatorul lichidarea la zi?

In cazul in care angajatul isi depune demisia cu preaviz de 25 zile si vrea sa respecte preavizul, e legal ca angajatorul sa decida desfacerea la zi, prin acordul partilor?
ammy33, utilizator
Multumesc!

Exista vreun dezavantaj din punct de vedere al angajatului daca, la depunerea demisiei cu preaviz, (atr. 81, alin7 - dupa cum ati spus) angajatorul sugereaza sa se intocmeasca desfacere CIM cu acordul partilor 55b? Bineinteles cererea sa fie facuta pentru o data ulterioara, respectand preavizul. Exemplu: inregistrarea cererii de incetare cu 55b in data de 30 iulie, pentru desfacerera CIM incepand cu data de 27 august (20 zile lucratoare echivalent preaviz).

Angajatul ar trebui sa accepte sa faca acea cerere de desfacere cu acordul partilor ? Sau sa scrie demisie cu preaviz... cu 81-alin7?
ammy33, utilizator
Nu exista niciun dezavantaj, decat faptul ca in niciuna de situatii nu se poate beneficia de somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic