avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz. Poate decide unilateral ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz. Poate decide unilateral angajatorul lichidarea la zi?

In cazul in care angajatul isi depune demisia cu preaviz de 25 zile si vrea sa respecte preavizul, e legal ca angajatorul sa decida desfacerea la zi, prin acordul partilor?
Ultima modificare: Luni, 21 Mai 2018
ammy33, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:04, 29 Iulie 2018
Multumesc!

Exista vreun dezavantaj din punct de vedere al angajatului daca, la depunerea demisiei cu preaviz, (atr. 81, alin7 - dupa cum ati spus) angajatorul sugereaza sa se intocmeasca desfacere CIM cu acordul partilor 55b? Bineinteles cererea sa fie facuta pentru o data ulterioara, respectand preavizul. Exemplu: inregistrarea cererii de incetare cu 55b in data de 30 iulie, pentru desfacerera CIM incepand cu data de 27 august (20 zile lucratoare echivalent preaviz).

Angajatul ar trebui sa accepte sa faca acea cerere de desfacere cu acordul partilor ? Sau sa scrie demisie cu preaviz... cu 81-alin7?
Ultima modificare: Duminică, 29 Iulie 2018
ammy33, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista niciun dezavantaj, decat faptul ca in niciuna de situatii nu se poate beneficia de somaj.
Ultima modificare: Duminică, 29 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

55 b sau 79 7 eujad eujad daca un salariat solicita \" demisia cu art. 55 b\" cum ii desfac CIM? cu 55 b sau 79 7 ? multumesc (vezi toată discuția)
Art 79(7) sau art 55 (b)? nicoleta-luiza nicoleta-luiza Buna ziua. Am o salariata ce si-a facut cererea de demisie fara preaviz pe data de 05.02.2010, dar incepand cu data de 29.03.2010, timp in care va preda ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz SimonaO SimonaO Buna ziua, Am si eu o intrebare; Ce masuri poate lua angajatorul inpotriva mea in urmatoarea situatie: -mi-am depus demisia din functia de director ... (vezi toată discuția)