avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitatile mai vechi de 10 ani se prescriu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitatile mai vechi de 10 ani se prescriu?

Bună seara
Dacă am penalități mai vechi de 10 ani pot fi obligat de asociația de proprietari sau de instanta la plata acestora?
2) dacă se ajunge în instanta pot solicita expertiza contabila și pe toată perioada în care am fost rrstantier?
3) care ar fi căile de atac în situația în care sunt chemați în instanță?
4) cum pot sa ii acționez eu în judecata dacă penalități se prescriu?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2018
Andrei Mihai15, utilizator
Daca nu v-a incasat deloc penalitati,da,se prescriu.Daca s-a incasat un leu...nu.
Puteti solicita expertiza pe cati ani vreti...dar va costa cat toate restantele pe care le aveti.
Termenul de prescriptie este de 3 ani in cazul asociatiilor de proprietari
Numai instanta de judecata la cererea oricarei parti interesate este competenta sa dispuna hotarare care sa ateste interventia termenului de prescriere drept de executare debite
daca detineti hotarare judecatoreasca care dispune interventia termenului de prescriere drept de executare sume,pentru concretizarea hotararii judecatoresti urmeaza sa apelati la executor judecatoresc responsabil teritorial
Dacă se constata orice neregula, pe parcursul a cel puțin 10 ani, cum pot sa acționez împotriva asociației de proprietari? Un articol de lege în care se stipulează exact perioada după care se prescriu penalitățiile?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Mai 2018
Andrei Mihai15, utilizator
Dvs. de fapt, nu ati platit de 10 ani intretinerea!!!
Daca ati sesizat ceva in neregula, trebuia sa contestati lista de plata, in termen de 10 zile de la afisare, nu dupa 10 ani.
Daca din 3 in 3 ani, ati primit notificari din partea asociatiei ca aveti restante, atunci nu aveti nicio sansa in instanta.
Penalitatile acumulate, sunt considerate tot restante.
Daca ati primit din partea asociatiei notificari, atunci nu se pot prescrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre penalitati la intretinere Oana Scurtu Oana Scurtu Buna ziua! Am cheltuielile platite la zi, dar am penalitati restante si in suma mare. Va rog sa imi spuneti daca exista vreo lege in care daca nu ai restante ... (vezi toată discuția)
Penalități întreținere cico2cico cico2cico În urma cu aproximativ 10 ani am fost înregistrat cu penalități de 160 lei în condițiile în care suma restanta era de aproximativ 200 lei. ... (vezi toată discuția)
Exista legi care prevad anularea datoriilor dupa o anumita perioada ? cri781 cri781 As vrea sa stiu daca datoriile fata de asociatia de proprietari se anuleaza dupa o anumita perioada ? (de exemplu 5 ani) Sau daca acestea pot continua la ... (vezi toată discuția)