Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract prestari servicii cf Codului Civil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract prestari servicii cf Codului Civil

Se poate incheia contract de prestari servicii intre doua persoane fizice neautorizate?
Mentionez ca activitatea se desfasoara ocazional. Daca este posibil, se inregistreaza la fisc si cum se declara impozitul pe venitul obtinut?
Parerea mea este ca se poate incheia un astfel de contract intre cele doua persoane fizice.
Buna ziua !
Acest tip de contract nu are o reglementare proprie, ci urmeaza regulile generale ale contractelor sinalagmatice, cu titlu oneros si reguli specifice domeniilor de activitate in cadrul carora este folosit (transporturi, telecomunicat ii, consultanta, turism, activitati de service etc.).Partile sunt:
Prestator - partea care se obliga sa presteze servicii in schimbul unei remuneratii tarifare.
Beneficiar - partea in favoarea careia se presteaza servicii in schimbul platii unei remuneratii tarifare.
Se poate incheia si intre persoane fizice .
Cu stima !

Se pot incheia contracte civile de prestari servicii intre 2 persoane fizice neautorizate, urmand ca prestatorul la sarsitul anului, pe baza contractului respectiv, sa faca declaratiea de venit la administratia finaciara.
Multumesc frumos.