Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Problema Vodafone
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Problema Vodafone

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau recomandare cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
Am abonament cu Vodafone de prin 2004. Nu am avut niciodata probleme in sensul ca mi-am platit mereu abonamentul si am respectat contractul. De 1 an sunt mai mult in Belgia si folosesc foarte rar cartela Vodafone. Abonamentul Vodafone il plateste o ruda de-a mea in fiecare luna choar si in avans (de ex acum e platit pana in luna iunie 2018 inclusiv).
Azi am primit o notificare via email de la Vodafone cum ca as fi abuzat de roaming (asta este imposibil pt ca am minute nationale si internet si nunas fi depasit limitam dar nuneste cazul pt ca eu chiar nu am folosit cartela de ceva vreme, iar atunci cand am folosit-o am vorbit foarte putin in tara si nubam folosit deloc internet). As putea sa va trimit notificarea lor? Pt ca eu nu prea inteleg ce vor. Vor sa refac contractul? Vor sa ma taxeze; daca da atunci cum fac rost de un desfasurator convorbiri pt ca sunt 200% sogura ca nu am depasit minute? Ce vor?
Help. Nu ma pricep deloc la drept, contracte si alte de genul. Nu am avut probleme niciodata legea indiferent de domeniu (telefonie mobila sau altceva). Acum recunosc ca am emotii pt ca nu stiu ce vor de la mine. Sunt de foarte multi ani client la ei (nu am avut niciodata alt contraxt ci alta companie de tel mobila) si daca vor sa ma denigreze pot renunta la ei.
Astept vesti de la dvs. Multumesc anticipat. Claudia
Bună dimineața. Eu în primă instanță aș cere un desfășurător al convorbirilor și traficului de net și să mi arate dumnealor unde am abuzat de acele servicii. Apoi m aș gândi la ceva plângeri pe la ANPC sau chiar portarea numărului dacă nu sunt serioși. E doar o sugestie, ce aș face eu, dvs. faceți cum credeți. Baftă
Ionut.ion, utilizator
Multumesc
Sunați la relații cu clientii..discutați cu ei...
Dacă nu a ti luat tel la prelungire contract..reziliati l

Niclaudia a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau recomandare cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie:
Am abonament cu Vodafone de prin 2004. Nu am avut niciodata probleme in sensul ca mi-am platit mereu abonamentul si am respectat contractul. De 1 an sunt mai mult in Belgia si folosesc foarte rar cartela Vodafone. Abonamentul Vodafone il plateste o ruda de-a mea in fiecare luna choar si in avans (de ex acum e platit pana in luna iunie 2018 inclusiv).
Azi am primit o notificare via email de la Vodafone cum ca as fi abuzat de roaming (asta este imposibil pt ca am minute nationale si internet si nunas fi depasit limitam dar nuneste cazul pt ca eu chiar nu am folosit cartela de ceva vreme, iar atunci cand am folosit-o am vorbit foarte putin in tara si nubam folosit deloc internet). As putea sa va trimit notificarea lor? Pt ca eu nu prea inteleg ce vor. Vor sa refac contractul? Vor sa ma taxeze; daca da atunci cum fac rost de un desfasurator convorbiri pt ca sunt 200% sogura ca nu am depasit minute? Ce vor?
Help. Nu ma pricep deloc la drept, contracte si alte de genul. Nu am avut probleme niciodata legea indiferent de domeniu (telefonie mobila sau altceva). Acum recunosc ca am emotii pt ca nu stiu ce vor de la mine. Sunt de foarte multi ani client la ei (nu am avut niciodata alt contraxt ci alta companie de tel mobila) si daca vor sa ma denigreze pot renunta la ei.
Astept vesti de la dvs. Multumesc anticipat. Claudia