avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere pt.somaj si recuperarea drepturilor banesti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere pt.somaj si recuperarea drepturilor banesti

Sotul meu nu a primit salariul (de bonuri de masa sa nici nu vorbim) de aproximativ 3-4 luni. A cerut angajatorului sa fie dat in somaj, dar acesta a refuzat (pe motiv sa mai astepte cateva zile ca sa se redreseze- dar asa spune de cateva luni)
Ce poate face pentru a fi dat in somaj si pentru a recupera drepturile salariale?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:27, 3 Noiembrie 2009
1. Faceti o sesizare la ITM care, in urma verificarilor, va vor da un raspuns.
2. Discutati cu angajatorul si-i spuneti ca daca nu va da banii (ii dati un termen scurt de cateva zile) il veti da in judecata.
3. Il puteti da in judecata la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
4. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze contractul individual de munca din initiativa angajatorului si sa nu fie din vina dvs.
Multumesc mult
tudorvaleriu a scris:

1. Faceti o sesizare la ITM care, in urma verificarilor, va vor da un raspuns.
2. Discutati cu angajatorul si-i spuneti ca daca nu va da banii (ii dati un termen scurt de cateva zile) il veti da in judecata.
3. Il puteti da in judecata la Tribunalul din judetul unde aveti domiciliul sau resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
4. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze contractul individual de munca din initiativa angajatorului si sa nu fie din vina dvs.

Astazi a vorbit sotul meu cu angajatorul si i-a spui ca nu poate sa-l dea in somaj doar din ianuarie (pentru ca pana atunci sunt alti muncitori pe lista de asteptare) pentru ca numai cate 6 persoane pe luna poate da in somaj.
Asta inseamna ca trebuie sa asteptam pana in ianuarie ca sa poata primi somajul, iar pana atunci nici salar nici somaj.
Exista o lege care spune ca intr-o luna numai 6 persoane pot fi dati in somaj?
(Ce-i face ITM-ul angajatorului?- sotul meu are un suflet mare si nu ar vrea sa- i faca rau angajatorului:(- )
Oricum astayi a depus cererea pentru somaj. Care este procedura mai departe?Trebuie sa primeasca un raspuns in scris? Dupa cat timp i se accepta somajul?
1. Somajul si indemnizatia aferenta nu se acorda "la cerere" ci daca sunt6 indeplinite conditiile legale:
- sa inceteze CIM din motive neimputabile salariatului;
- sa aiba lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.
2. Angajatorul vrea sa concedieze individual, nu colectiv, si de aceea concediaza un numar mic in fiecare luna. E mai usor pentru el.
3. ITM va verifica daca este adevarat ce spune sotul dvs. si va lua masurile legale (eventuale amenzi).
4. Pentru recuperarea salariilor si altor drepturi restanta sotul se poate adresa Tribunalului din judetul unde domiciliaza. Fiind litigiu de munca nu plateste taxe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj anca33a anca33a Buna ziua Va rog sa imi spuneti daca este valabil sa se primeasca minim un salariu compensatoriu daca sau facut concedieri colective,si daca este ... (vezi toată discuția)
Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj? kosty_bancila kosty_bancila Am si eu o intrebare sunt angajat la o firma de paza de un an de zile si pana acum eram 3 angajati in acel loc acum patronul a hotarat sa ramana doar 2 din ... (vezi toată discuția)
Somaj adina23 adina23 Buna seara, Am o necalritate ceea ce priveste somaj, am 12 luni lucrate la o firma, vrea sa imi desfaca contractul cu Lit. I, zice acest adm, care nu stie ca ... (vezi toată discuția)