Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce facem în cazul restanțierilor, dacă nu s-a mai ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce facem în cazul restanțierilor, dacă nu s-a mai convocat nicio Adunare Generală de vreo 5 ani? Mai e posibil să li se ceară penalizări?

Ce facem în cazul în care nu s-a mai convocat nicio Adunare Generală de vreo 5 ani, mai e posibil să li se ceară restanțierilor penalizări dacă șefii Asociațiilor de Proprietari nu au ca bază hotărârile Adunărilor Generale anuale, care n-au fost convocate timp de mai mulți ani ? Penalizările trebuiesc votate anual, cu un anumit procent, de către membrii proprietari ai Asociației, altfel nu se pot impune abuziv, fără votul acestora, fără consimțământul lor !
Vedeți realitatea din unele Asociații de Proprietari din România, ai căror șefi sunt adevărați cămătari, impunând niște penalizări „criminale” ! [ link extern ] /
Manuela Rășină, administrator
Convocati adunarea.Prima oara nu o vina decat cativa.Nu o sa fie statutara.Puneti anunt pentru a 2a adunare,la o saptamana dupa.Pe afis scrieti ca se va alege o noua conducere.Mergeti pe la vecini,rugati-i sa vina sau sa dea imputernicire.La a 2a adunare,toate hotararile se iau cu cei prezenti...pot fi 10 din 900...ei hotarasc tot.Demiteti comitetul,fara descarcare de gestiune.Plangerile penale merg in continuare.
Și ce legătură are Asociația de proprietari cu administrarea imobilului ?
Administrarea imobilului se face de către o firmă specializată ce întocmește toate actele necesare și tine contabilitatea.
Penalitățile se aplica restanțierilor tot timpul . Nu trebuiesc votare anual.
Daca s-au stabilit nivelul acestora, acea decizie rămâne până la votarea unei noi modificări.
Iar modificarea poate fi odata la 20 de ani.
Asadar, da,restanțierii sunt taxați cu penalități in tot acest timp .

P.S. Penalități nu sunt aplicate abuziv, ele sunt legale.
Și nu adunarea generală votează cuantumul de aplicare, ci consiliul de administrație care este format din președintele asociației și secretarul general și cenzorul, încă vreo câțiva membri parca.
Acesta pot stabili nivelul de aplicare a penalităților in marja legală, atâta tot. Daca nu exista o asemenea decizie, administratorul aplica maximul prevăzut de lege, asupra sumelor cu titlu de restanță la plata întreținerii.
Quartila, utilizator
Quartila a scris:

Penalitățile se aplica restanțierilor tot timpul . Nu trebuiesc votare anual.
Daca s-au stabilit nivelul acestora, acea decizie rămâne până la votarea unei noi modificări.
Iar modificarea poate fi odata la 20 de ani.
Asadar, da, restanțierii sunt taxați cu penalități in tot acest timp.

P.S. Penalități nu sunt aplicate abuziv, ele sunt legale.
Și nu adunarea generală votează cuantumul de aplicare, ci consiliul de administrație care este format din președintele asociației și secretarul general și cenzorul, încă vreo câțiva membri parca.
Acesta pot stabili nivelul de aplicare a penalităților in marja legală, atâta tot. Daca nu exista o asemenea decizie, administratorul aplica maximul prevăzut de lege, asupra sumelor cu titlu de restanță la plata întreținerii.

Asta e cea mai mare aberație posibilă - CITEZ: „Dacă au stabilit nivelul penalizărilor, acea decizie rămâne până la votarea unei noi modificări. Iar modificarea poate fi odată la 20 de ani.
Până atunci mai citiți ce scrie în Legea 230/2007, art. 45 și veți vedea că acel Comitet Executiv doar propune un procent maxim de 0,2%/zi, DAR VOTUL FINAL DE ACCEPTARE A ACESTUI PROCENT APARȚINE DOAR ADUNĂRII GENERALE, CARE E „ORGANUL SUPREM” AL UNEI ASOCIAȚII DE PROPRIETARI !
De unde știm noi că proprietarii nu vor vota un procent de 0,02%/zi, sau nu vor accepta deloc acel procent ? Doar știți că orice sumă cuprinsă în Bugetul anual se aprobă și se votează de proprietari în Adunarea Generală anuală, nu cum ziceți dvs., că o mână de membri ai Comitetului Executiv decid orice sumă cerută cuiva !
Am destule spețe juridice care arată că membrii proprietari au votat în fiecare an un alt procent și Instanțele au anulat acele penalizări care n-au avut votul proprietarilor în A.G. anuale, sumele fiind obligatoriu cuprinse și în Bugetul anual al Asociației.