Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... C.N.V.M.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

C.N.V.M.

- Un S.A. - care nu a depus registrul actionarilor la nici o societate de tine aceste registre , a fost suspendata de la tranzactionare. Din 2006 C.N.V.M. - a transmis mereu somatii sau notificari de plata - iar din acele documente reiese ca in baza unui Regulament - toate S.A.-urile trebuie sa achite o anumita taxa, taxa ce este in functie de capitalul social al S.A.-ului.

Nu au emis niciodata facturi. Intrebare: Nu trebuiau sa enita acele facturi? Plata nu se face doar in baza acelor facturi?
ELLABV a scris:
- societatea este suspendata - societate fara contract de registru.
cnvmr - poate solicita o plata doar in baza unei somatii de plata?

Buna ziua,
Solicitati CNVM sa va emita facturi pentru sumele de bani pentru care ei emit somatii.
Totodata solicitati sa va expuna in scris temeiul legal al acestor debite si somatii.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Ei au cerut , prin instanta, emiterea ordonantei care sa contina somatia de plata - dar aceasta cerere este facuta doar in baza somatiile lor de plata, somatii in care invoca regulamentul nr 7/2006 ( si altele abrogate de ei). Nici o factura - absolut nimic! Citatia invoca OUG 119/2007 iar reclamantul nu aminteste nimic pe parcursul intregii cereri de aceasta ordonanta. OUG 119/2007.
- se aplica OUG 119/2007 daca ambele parti sunt societati comerciale. Este CNVM o soc comerciala?
ELLABV a scris:
Ei au cerut , prin instanta, emiterea ordonantei care sa contina somatia de plata - dar aceasta cerere este facuta doar in baza somatiile lor de plata, somatii in care invoca regulamentul nr 7/2006 ( si altele abrogate de ei). Nici o factura - absolut nimic! Citatia invoca OUG 119/2007 iar reclamantul nu aminteste nimic pe parcursul intregii cereri de aceasta ordonanta. OUG 119 din 2007. OUG 119/2007 se aplica daca ambele parti sunt societati comerciale.
- Este CNVM o soc comerciala?

Buna ziua,
CNVM este o "entitate de stat", creata prin efectul Legii nr. 297/2004 - privind piaţa de capital (publicată în Monitorul Oficial nr. 571/29.06.2004)
TITLUL I - DISPOZIŢII GENERALE
Art.1.- (1) Prezenta lege reglementează înfiinţarea şi funcţionarea pieţelor de instrumente financiare, cu instituţiile şi operaţiunile specifice acestora, precum şi a organismelor de plasament colectiv, în scopul mobilizării disponibilităţilor financiare prin intermediul investiţiilor în instrumente financiare.
(2) Prezenta lege se aplică activităţilor şi operaţiunilor prevăzute la alin.(1), desfăşurate pe teritoriul României.
(3) Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare, denumită în continuare C.N.V.M., este autoritatea competentă care aplică prevederile prezentei legi, prin exercitarea prerogativelor stabilite în statutul său.
Cu stima,
Multumesc mult!

Considerati ca pot solicita instantei sa nu le accepte cererea?