Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa pe timpul delegatiei fara acordare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa pe timpul delegatiei fara acordare diurna/indemnizatie deplasare

Buna ziua ! Lucrez in cadrul unei institutii neguvernamentale ce se autofinanteaza. Am fost plecata 3 zile in delegatie in afara tarii . Cheltuielile de transport + cazare+ mancare au fost suportate de organizatori. Institutia la care sunt angajata nu mi-a decontat absolut nimic. Am dreptul sa primesc tichete de masa pe cele 3 zile avand in vedere ca eu nu am primit nici indemnizatie si nici diurna ? Va multumesc !
Norme de aplicare a Legii nr.142/1998 privind acordarea tichetelor de masă
Art. 10.
Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea/transferul valorii nominale a tichetelor de masă, după caz. În sensul prezentelor norme, nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariații:
.....
c) potrivit dispozițiilor legale, sunt delegați sau detașați în afara localității în care își au locul permanent de muncă și primesc indemnizație zilnică sau lunară de delegare ori de detașare;
....

... Am dreptul sa primesc tichete de masa pe cele 3 zile avand in vedere ca eu nu am primit nici indemnizatie si nici diurna ? ..

In speta, raspunsul este afirmativ la intrebarea dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc !