Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Emiterea facturii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Emiterea facturii

Detin PFA cu activitate in domeniul agricol ( cultivara si comercializare legumele in piețe targuri. .......) nu sunt obligat să detin casă de marcat ,îmi trebuie sa justific vanzarea legumelor prin facturi. Cum pot emite facturi si cui daca vanzarea se face in piață ( cu kg ) ????
Multumesc.
george-neagu, moderator
Folosirea facturii doar cand vindeti catre alta firma. Catre persoane fizice cu casa de marcat. Nu sunteti obligat la folosirea casei de marcat doar daca vindeti in acele locuri organizate pe baza atestatul de producător și certificatul de comercializare a produselor agricole.
Catre persoane fizice nu se poate emite facturi ?
Nu in cazul activitatii dumneavoastra.