Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venit in timpul CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venit in timpul CCC

Sunt in concediu de crestere a copilului din luna februarie si intentionez sa revin la serviciu in octombrie. Urmeaza sa am o colaborare cu o firma diferita de angajatorul meu, la care remunerara serviciilor prestate de mine se face prin incadrarea la “venituri din alte surse” (asa s-a facut in trecut cand eram in activitate).
Am mari retineri in a avea aceasta colaborare pentru ca nu stiu in ce masura veniturile obtinute s-ar incadra sau nu in cuantumul legal permis persoanelor aflate in CCC (care cred ca este 3750 lei/an).
Am cateva intrebari:
1. Plafonul de 3750 este se refera la suma neta sau bruta?
2. Daca stau in CCC mai putin de un an intreg, suma de 3750 permisa sa fie obtinuta scade proportional cu perioada CCC-ului( 8 luni in cazul meu)?
3. Dupa noul cod fiscal, la 2500 lei net (in mana) care si cat mai sunt taxele platite pentru persoana aflata in CCC ? Care va fi brutul pentru aceasta suma?
Multumesc
1. 3750 lei este suma bruta pe an calendaristic .
OUG 111/2010
art.16
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2).

2. Norme de aplicare a OUG 111/2010
art.9^2
....
(2) În aplicarea prevederilor art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanța de urgență, veniturile pot fi realizate, după cum urmează:
a) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului la concediu și indemnizație pentru creșterea copilului și 31 decembrie a aceluiași an calendaristic;
b) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie a anului calendaristic și data încetării dreptului la concediu și indemnizație pentru creșterea copilului;
c) în perioada cuprinsă între 1 ianuarie și 31 decembrie a aceluiași an calendaristic;
d) în perioada cuprinsă între data stabilirii dreptului și data suspendării acestuia în vederea acordării stimulentului de inserție, cu respectarea perioadelor prevăzute la lit. a)-c).
.......

3. Calculator salariu 2500 lei net
[ link extern ] /