Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... GDPR
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

GDPR

Buna ziua ,

Doresc un raspuns daca se poate in legatura cu prelucrarea datelor cu caracter personal .
Am un credit la credius iar cei de acolo au permis ca integral collection sa imi prelucreze datele . De fiecare data cand apare data scadenta sunt sunat de catre cei de la integral collection si amenintat cu vizita la domiciliu daca nu achit . Cei de la credius nu m-au sunat nici o data pentru acest subiect . Cum as putea sa fac ca sa numai fiu sunat de catre cei de la integral collection ?
Multumesc astept un raspuns
Trebuia sa fiti notificat de cesiunea contractului si implicit de faptul ca prelucrarea datelor cu caracter personal se va face de catre Integral Collection. Temeiul juridic exista sub forma interesului legitim. Ati putea face sesizarea la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Sunt 100% ca nu s-au pus la punct cu Regulamentul GDPR. Mai mult de 70% din firme nu respecta si unele nici nu cunosc existenta GDPR.

Dreptul lor de a va notifica exista, dar ati putea prin sesizarea autoritatii sa obtineti sanctionarea lor sau cel putin verificarea acestora. Ei trebuie sa dovedeasca faptul ca v-au adus la cunostinta drepturile obligatiile si ca v-au si notificat
Andrei Stefan Placinta, Avocat
Raspunsul dl Avocat este foarte bun. In plus, va anunt ca ANSPDCP va procesa si solutiona cerera dvs. in 3 luni. Si asa cum s-a mentionat anterior, Autoritatea nu este pusa la punct cu GDPR.
~ Conținut șters la cerere ~