avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata asigurare de sanatate ca PFA daca esti angajat ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata asigurare de sanatate ca PFA daca esti angajat in acelasi timp la o firma

-Am fost si sunt angajat permanent la firme care au platit si platesc pentru mine asigurarile de sanatate. In aceeasi perioada am realizat venituri (din anul 2003) ca PFA (persoana fizica autorizata). Am platit in toti acesti ani impozit pe venituri la ANAF. Sunt la zi.
-Am avut nevoie de o adeverinta de la CASMB pentru o spitalizare cu interventie chirugicala.
-Am primit de la Casa de asigurari de sanatate o instiintare ca am obligatia de a plati (cu multe penalizari) asigurari de sanatate din anul infiintarii PFA, conform Legii 95/2006 art. 257. De aceasta lege nu am aflat decat acum, nu am fost anuntat nici de ANAF nici de CASMB (CNAS) ca am de platit aceste asigurari. Suma este considerabila cu penalizarile aferente (depaseste chiar cifra ipmozitelor pe venit la ANAF) .
-Nu inteleg de ce sa platesc penalizari daca eu nu am fost avertizat si sunt asigurat de angajator pentru profesia de baza.
OK se impoziteaza, dar avand in vedere faptul ca eu numai am inregistrat autorizatia, nu am facturat absolut nimic in toata aceasta perioada, am platit totusi un anumit impozit in fiecare an statului, sa mai platesc si CASS retroactiv ( pana la primirea instiintarii nu mi / ni s-a adus la cunostiinta ca trebuie platit si acest CASS)? Daca stiam ca trebuie sa platesc, plateam, insa nici macar nu a fost mentionat acest aspect.
@Maria Alexandra, inteleg din ce spuneti mai sus ca ati platit impozit dupa o norma de venit, fara sa tineti contabilitate in partida simpla. Corespunzator acestei norme trebuie platit: un impozit de 16% si CASS de 5,5%.

Aceasta este legea si, din cate stiu, nu a atacat-o nimeni la Curtea Constitutionala.
Domnu' contabil, rationamentul dvs este gresit!!! Impozite se platesc intra-adevar la toate veniturile obtinute (cu exceptia celor scutite expres), insa nu faceti greseala sa aplicati acelasi regim si asigurarilor de sanatate. Asta deoarece salariatul are deja calitatea de asigurat cu plata contributiei in baza contractului individual de munca. Deci este deja asigurat. Atunci, care mai este rolul platii CASS-ului aferent veniturilor din PFA daca deja oricum este asigurat? I se majoreaza cumva valoarea asigurata, e asigurat cumva la servicii medicale suplimentare? Sau care e beneficiul suplimentar pe care il obtine ca urmare a "suplimentarii" asigurarii? Sa nu uitam ca suntem pe terenul asigurarilor, unde scopul asigurarii trebuie sa il reprezinte tocmai acoperirea riscului asigurat. Iar daca acest risc imi este deja acoperit printr-o alta asigurare (ca salariat), atunci unde e beneficiul?
Aceasta contributie (zic eu abuziva) tinde spre a fi un impozit. Sper ca m-ati inteles. Cu stima,
In legea privind asigurarile de sanatate avem: :rtfm:

ART. 257
(1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 213 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica asupra:
a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - d), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
f) veniturilor realizate din pensii.
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.


Eu nu am facut nici un rationament ci v-am spus cum se aplica legea. Sunt de acord cu dvs. ca unii platesc foarte mult si beneficiaza de servicii foarte putin sau deloc. Se spune ca aceasta lege este facuta pe principiul solidaritatii: platesc toti cei ce obtin venituri o proportie din acestea si beneficiaza cei ce au nevoie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata contributiei pentru asigurari de sanatate retroactiv ivanov cristina ivanov cristina Buna seara Intrebarile sunt pentru un PFA Legea privind plata CAS (contributia pentru asigurarea de sanatate) a fost data in anul 2009, acum ei imi trimit ... (vezi toată discuția)
Taxe sanatate aristel aristel am primit astazi 24.07.2008 o somatie de la casa de asigurari de sanatate sa platesc o cota de 6% din venitul pfa-ului . este legal ?mentionez ca sunt angajat ... (vezi toată discuția)
Persoanele fizice autorizate plãtesc asigurãrile de sãnãtate de 2 ori? cornelia.timpau cornelia.timpau Buna ziua, Am infiintat un PF in anul 2004 pentru taximetrie, ieri am primit o adresa de la finante prim care mi se comunica faptul ca trebuie platite ... (vezi toată discuția)