Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tichete cadou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tichete cadou

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea X este producatorul, iar societatea R este cea care distribuie bunurile produse de catre X.
X doreste sa stimuleze activitatea de distributie a angajatilor societatii R prin a le oferi acestora tichete cadou. In acest scop, s-a incheiat un contract intre X si R.
Este in regula aceasta procedura de stimulare?
Cum ar trebui tratata din punct de vedere fiscal aceasta cheltuiala a societatii X? Asupra sumei alocate acestor tichete se aplica impozit? Trebuie evidentiata intr-o anume declaratie?
De fapt, ceea ce vreau sa stiu este procedura exacta de a oferi aceste tichete cadou, luna de luna, fara a fi in afara legii.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Tichetele cadou se pot acorda luna de luna, dar, sunt cheltuieli deductibile limitat, ceea ce depaseste limita legala se impoziteaza ca si o chelt nedeductibila.
Vezi codul fiscal cheltuieli deductibile limitat.
pentru a fi deductibile (atit la imp pe profit, cit si la impozitul pe salariu )ch. cu tichetele cadou trebuie indeplinite urmat . conditii :
- primitorii sa fie salariati ai firmei care le ofera
- sa fie date doar in anumite situatii : 1 iunie, Paste , Craciun, 8 Martie
- suma lor se raporteaza la fondul de salarii, si deductibil e 2% pe an
- suma e plafonata la 150 lei / persoana/eveniment

Tot ceea ce nu respecta regulile de mai sus sint :
- ch neded pentru firma care ofera
- venit impozabil ( tratat ca avantaj) pentru salariat

Multumesc pentru raspuns.
Ma refer la tichetele cadou oferite pentru promovare, reclama, etc.
sa fi facut eu o confuzie ?
Nu ati facut confuzie ci precizarea tipului de tichete cadou nu a fost explicitata corect
Cf Normelor Metodologice cuprinse in HG 1317/2006:

Art. 2. - (1) Tichetele cadou se pot utiliza pentru campanii de marketing, studiul pieţei, promovarea pe pieţe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă şi publicitate, precum şi pentru cheltuieli sociale.

Norme metodologice:
2.1. Activităţile şi destinaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1) din Legea nr. 193/2006, cu modificările ulterioare, sunt generatoare de cheltuieli care se încadrează în prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
2.2. Angajatorii pot utiliza tichete cadou pentru campanii de marketing, studiul pieţei, promovarea pe pieţe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă şi publicitate, în limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevăzute în bugetele proprii, aprobate potrivit legii, în poziţii distincte de cheltuieli, denumite tichete cadou. În acest caz, regimul fiscal aplicabil contravalorii nominale a tichetelor cadou acordate de angajatori este cel stabilit prin dispoziţiile Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, pentru cheltuielile efectuate de contribuabili.