Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sedintia de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sedintia de bloc

Am o problema cu izolatia am convocat sedintia si sau prezentat 7 persoane iar restul nu sau prezentat pentru ca nu sunt interesati ca a picat pavanul din bucatarie cei prezenti uni au dorit sa izolam tot blocul iar unii au spus ca sa suporte doar coloana pe care este apartamentul meu nu mai stiu cum sa procedez vreau sa dau in judecata proprietari cum trebuie sa procedez daca ma poate ajuta un avocat
Nu va hazardati sa dati in judecata proprietarii deoarece veti beneficia concomitent de hotarare judecatoreasca defavorabila si jubileul acelora actionati de dv in judecata
Terasa/acoperisul condominiului reprezinta parte comuna care intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care se infiinteaza cu scopul administrarii tehnice a imobilului de locuit in comun
Staruiti la nivelul presedintelui asociatiei de proprietari care detine competenta sa dispuna masurile necesare asigurarii bunei functionari a partii comune de constructii si de instalatii din condominiu

Buna ziua va multiumesc pentru raspuns problema e ca nu avem presedinte de bloc iar cum ar trebuii sa rezolv problema daca locatari nu vin la sedinte si nici nu vor sa dea bani pentru izolatie va rog sa argumenti de ce nu pot castiga in instanti daca eu am scapat de 3 ori sa mi cada tavanul in cap

vasiledela4 a scris:

Am o problema cu izolatia am convocat sedintia si sau prezentat 7 persoane iar restul nu sau prezentat pentru ca nu sunt interesati ca a picat pavanul din bucatarie cei prezenti uni au dorit sa izolam tot blocul iar unii au spus ca sa suporte doar coloana pe care este apartamentul meu nu mai stiu cum sa procedez vreau sa dau in judecata proprietari cum trebuie sa procedez daca ma poate ajuta un avocat

Incerc sa va ajut
Am exprimat opinie in raport de datele comunicate in primul topic
Ulterior dv ati revenit cu completari la topicul initial in care ati precizat ca nu detineti presedinte de asociatie-aspect neprecizat in primul topic
Concret terasa blocului de locuit in comun reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care se infiinteaza cu scopul administrarii,intretinerii si repararii partii comune de imobil
Nimeni nu contesta prejudiciile cu care va confruntati in astfel de situatii des intalnite in special in asociatiile de proprietari ai caror presedinti nu exercia cu respect si cu buna credinta atributiile sau sunt indiferenti fata de problemele cu care se confrunta proprietarii
Comitet executiv aveti?
Sesizati oficial comitetul executiv sa respecte dispozitile in vigoare sa asigure buna administrare a imobilului de locuit in comun
Pentru a putea solutiona in instanta este procedura complexa,de durata fara garantia ca proprietarii vor contribui la achitare parti individuale reparatie terasa imobil de locuit in comun