Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cass sub plafonul minim pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cass sub plafonul minim pfa

Buna seara,

Daca NU sunt salariat si am un PFA la care estimez venituri sub plafonul minim sunt obligata la plata CASS pt 6 salarii min sau este optional?

Multumesc.
george-neagu, moderator
Pentru ca aveti pfa si aveti venitul net sub plafon, nu puteti sa apelati la varianta cu plata pe 6 luni si sa fiti asigurata intreg anul ci la varianta cu optiunea de plata 190 lei lunar si sa fiti asigurata intreg anul.
george-neagu, moderator