Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... diminuare salariu.....
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

diminuare salariu.....

Buna ziua. Am rugamintea, pentru colegii care ma pot ajuta cu un sfat...
Am contractat un credit de nevoi personale. la momentul incheierii contractului aveam un salariu X. In situatia in care, independent de vointa mea, angajatorul, eventual in baza unui act normativ, va proceda la diminuarea salariului, cu siguranta nu voi mai putea rambursa creditul in condiitiile in care l-am contractat.
Intrebarea este daca, in urma diminuarii salariului, eventual in baza unui act normativ,asadar independent de vointa mea, se poate invoca clauza de forta majora in ceea ce priveste contractul de credit.
Ce solutii am? Imi manifest bunavointa de a achita creditul, dar cu un salariu diminuat, nu voi mai putea rambursa ratele in aceleasi conditii.
Daca aceasta situatie se intampla, poti solicita o reesalonare a ratelor functie de salariul diminuat. Se merge la banca cu adeverinta cu veniturile nete pe ultimele 12 luni iar banca reface calculele pentru restul ramas neachitat.