Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligativitatea termenului de valabilitate produs ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligativitatea termenului de valabilitate produs ambalat la locul in care se vinde

Buna seara,
Pentru produsele alimentare prezentate nepreambalate la
vânzare către consumatorul final sau către unitățile de
restaurație colectivă sau pentru produsele alimentare ambalate
în locul în care sunt vândute la cererea cumpărătorului sau
preambalate în vederea vânzării lor directe in Romania este obligatoriu sa se specifice pe eticheta de produs termenul de valabilitate?
Orice aliment nepreambalat, prezentat spre comercializare consumatorilor ori agenţilor economici care prepara hrana pentru populaţie, trebuie să aibă înscrise denumirea conform prevederilor legale şi data durabilităţii minimale sau data limita de consum. Înscrierea se face pe produs, pe un afiş, anunţ sau în orice alta forma fără risc de confuzie.
(Norme Metodologice din 7 februarie 2002 privind etichetarea alimentelor)
Ce e aceea restaurație colectivă? E un termen nou pentru mine. Mulțumesc
Daca termenul de valabilitate este inscriptionat pe un afis in fata produsului, dat atunci cand iti pune produsul intr-o caserola si iti cantareste produsul, pe eticheta eliberata se specifica doar data ambalarii, fara termenul de valabilitate, nu constituie contraventie?
Nu. Asa cum a specificat Cornel Vasile, pentru produsele comercializate vrac este suficient sa existe afisata data durabilitatii minimale. Denumirea de termen de valabilitate in acest caz este improprie. Este valabil si pentru mancarea gatita comercializata la "raioanele cu servire asistata".
Nu inteleg de ce pentru carne tocată pe eticheta care mi se aplica pe caserole exista data angajării si termenul de valabilitate iar pentru sport afumat cred, mi se aplica doar data angajării fără termen de valabilitate, deși în ambele cazuri exista afis în fața produsului cu tv.

Adrian Dimitriu a scris:

Nu. Asa cum a specificat Cornel Vasile, pentru produsele comercializate vrac este suficient sa existe afisata data durabilitatii minimale. Denumirea de termen de valabilitate in acest caz este improprie. Este valabil si pentru mancarea gatita comercializata la "raioanele cu servire asistata".