avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia cu 20 de zile calendaristice, in contract am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia cu 20 de zile calendaristice, in contract am 20 de zile lucratoare

Salut,

mi-am dat demisia, iar pe demisie am scris 20 de zile calendaristice ( in contract scris 20 de zile lucratoare ), ei au inregistrat demisia asa.
Sa inteleg ca pot pleca in 20 de zile calendaristice de la inregistrarea demisiei sau 20 de zile lucratoare de la inregistrarea demisiei ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:33, 26 Iulie 2018
Nu... se respecta durata preavizului din c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie aura19731991 aura19731991 buna ziua.sint angajata de 3 luni la o firma .dar doresc sa plec in alta parte.cum procedez?trebuie sa bag preaviz sau sa imi scriu demisia? (vezi toată discuția)
Care este perioada preavizului in cazul demisiei? biduca biduca Buna ziua am si eu o intrebare, as dori sa plec de la locul de munca actual si as vrea sa stiu care este perioada de preaviz in cazul demisiei?Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Loc de muncă DanielaSaigiu DanielaSaigiu Buna ziua...m am angajat de o luna la o bancă și am contract provizoriu de 3 luni....daca vreau sa plec....trebuie sa stau in preaviz? Daca da...după alea 3 ... (vezi toată discuția)