Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce sfat imi dati?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce sfat imi dati?

Locuiesc intr-un oras de provincie la casa, iar vecinul meu de gard , acum vreo 3 saptamani si-a ridicat un alt gard intr-o perioada cat eu am lipsit de acasa. cand am revenit, am vazut ca si-a facut gardul intrand vreo 5 mentri pe terenul meu.
in acest caz, in care vecinuil si-a facut gardul pe terenul meu, ce actiune in instanta sa fac: de revendicare sau de granituire care ar fi diferenta?
Vecinul nu doreste sa isi mute gardul cum sunt actele ci vrea sa mergem in instanta.

Multumesc
Gardul ca orice constructie trebuie sa aiba autorizatie de constructie .
Prin planul de urbanism , se pot impune anumite restrictii ce tin de inaltimea minima, inaltimea maxima, gradul de opacitate, etc.
Actiune cu doua capete de cerere:
revendicare si granituire