Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... În ce fel te poate afecta în Romania dacă ai ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

În ce fel te poate afecta în Romania dacă ai declarat faliment personal în UK?

Buna .As dori sa intreb in ce fel te poate afecta in Romania daca ai declarat faliment personal in Anglia.
Manuela Rășină, administrator
Informatia dvs este falsâ! Notiunea de rezidentâ UE nu este valabilâ în fata autoritâtilor de muncâ locale!
Cetâtenii romani au dreptul de a câlâtori si de a rezida liber în spatiul Schengen dar asta nu înseamnâ câ pot munci în spatiul Schengen fârâ sâ se conformeze regulilor elementare de muncâ în tara membrâ respectivâ, ori una primordialâ este cea de rezidentâ.
Bineînteles câ aici nu discutâm de detasâri si deplasâri punctuale la locuri de muncâ tip santier.
O altâ informatie care nu concordâ cu cazul în discutie este falimentul personal si rezidenta UE!
Regimul falimentelor este specific fiecârei târi membre UE dar asta nu însemnâ câ, exemplu: poti declara faliment personal în tara membrâ X fiind rezident al târii membre Y si lucrând ca PFA în Ro (exgerez un pic dar cam la asta se rezumeazâ afirmatia dvs).
Demos a scris:

Informatia dvs este falsâ! Notiunea de rezidentâ UE nu este valabilâ în fata autoritâtilor de muncâ locale!
Cetâtenii romani au dreptul de a câlâtori si de a rezida liber în spatiul Schengen dar asta nu înseamnâ câ pot munci în spatiul Schengen fârâ sâ se conformeze regulilor elementare de muncâ în tara membrâ respectivâ, ori una primordialâ este cea de rezidentâ.
Bineînteles câ aici nu discutâm de detasâri si deplasâri punctuale la locuri de muncâ tip santier.
O altâ informatie care nu concordâ cu cazul în discutie este falimentul personal si rezidenta UE!
Regimul falimentelor este specific fiecârei târi membre UE dar asta nu însemnâ câ, exemplu: poti declara faliment personal în tara membrâ X fiind rezident al târii membre Y si lucrând ca PFA în Ro (exgerez un pic dar cam la asta se rezumeazâ afirmatia dvs).

Orice cetățean roman are dreptul de a se stabili intr o tara membra a UE fara a îndeplini formalități ptr cererea de rezidenta in tara respectiva, întrucât RO este deja membra UE.
In baza buletinului românesc se poate porni un business intr o n tara membra a UE, chiar daca ai domiciliul in RO
In baza buletinului românesc poti obtine un CNP al țării respective, prin care devii plătitor de impozite in acea tara. In baza buletinului românesc te poti înregistra la o adresa din alta tara UE, daca proprietarul accepta sa te ia in spațiu. In baza buletinului românesc imi pot cumpara o proprietate in UE.
Imi pot găsi de lucru in UE la orice ora, in baza faptului ca am cetatenie RO si ca romani suntem membri UE. Atat
Atat.
pandorapearl, utilizator

In baza buletinului românesc poti obtine un CNP in alta tara membra a UE si astfel poti fi plătit cand te angajezi in tara respectiva. Nu sunt alte restricții ptr cetățenii romani.
In legătura cu procedura de insolventa
Https://bankruptcyfromabroad.co.uk
(In functie de legislația fiecărui stat membru UE iti poti muta domiciliul in scopul de a iti declara insolventa acolo unde este convenabil, daca se pune problema asa )

pandorapearl, utilizator
Legile din Anglia nu sunt doar pentru englezi, ci pentru toate persoanele care se afla pe teritoriul englez, indiferent de situatia dpdv al imigratiei. Este irelevant daca are sau nu CNP englez sau roman sau daca are viza sau nu sau buletin, permis, etc.
Un cetatean roman care declara faliment personal in UK sufera repercusiunile mentionate mai sus in Romania sau in orice alta tara.
Faptul ca falitul a parasit Anglia, nu inseamna ca si-a lasat problemele in Anglia si a devenit virgin dpdv fiscal.
Falimentul are un impact serios asupra averii personale si riscului de credit calculat de Societatile de credit.
Instantele de faliment au jurisdictie* bine determinata. Nu poti sa iti alegi instanta sau tara in care sa declari faliment
---
*competenta materiala sau teritoriala
L

Alberto Kurtyan a scris:

. Nu poti sa iti alegi instanta sau tara in care sa declari faliment
---
*
[/
[ link extern ]
In discuție este falimentul “personal” al unui cetățean dintr o tara membra UE, pe teritoriul UE, in mod specific, nu e vorba de faliment in general, in diferite tari, asa cum ati ales va exprimați Dvs (lăsând la o parte cuvinte “cheie”)

Apreciez cunoștințele Dvs profesionale la nivelul României si va Invit sa ieșiți, daca vreti si in UE.

Din linkul de mai sus, de pe Wikipedia, citez:
“Bankruptcy tourism is the phenomenon whereby residents of one country move to another jurisdiction in order to declare a personal bankruptcy there, before returning to their original country of residence. This is done in order facilitate bankruptcy in a new jurisdiction where the insolvency laws are deemed to be more favourable. It is most prevalent in Europe where EU laws allow the free movement of residents to other Eurozone countries. Once in the new jurisdiction a person seeking bankruptcy must establish their Centre of Main Interests there in order to qualify as a resident and, therefore, petition for a successful bankruptcy.”
pandorapearl, utilizator