Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare pt persoane cu handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare pt persoane cu handicap

Dacă locurile destinate persoanelor cu handicap sunt ocupate (intr-o parcare a primariei cu plata) , eu ca și persoană cu handicap am dreptul să parchez pe loc cu plată fără să plătesc taxă de parcare?
De regula administartorul parcarii solicita ca persoanele cu dizabilitati sa parcheze strict pe locurile special amenajate si semnalizate
Aspectul ca locurile respective sunt ocupate,va da dreptul sa verificati daca vehiculele parcate detin semn distinctiv,in caz contrar puteti sesiza administratorul parcarii de situatia existenta si sa admita sa parcati in alt loc fara obligati achitarii taxei
Este practica curenta in special la unitatile comerciale,market,moll-uri