Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... justificare concediere art. 65/66 CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

justificare concediere art. 65/66 CM

Buna seara,

as dori sa va intreb daca la concediere individuala (desfiintarea postului) angajatorul nu ar avea obligatia sa prevada care sunt cauzele disponibilizarii?
Este de ajuns sa scrie "dificultati economice, tehnice...etc"?

Daca este ok o decizie de gen, angajatorul mai poate, ulterior desfiintarii acelui post, sa angajeze alte 2 persoane pe alte 2 posturi in cadrul societatii? Fara legatura cu postul desfiintat.
Nu se bat cap in cap un pic? Adica esti in dificultati tehnice, dai afara un om pe motiv ca te ajuta sa te mentii pe linia de plutire, dar mai angajezi alti 2...

In Codul Muncii nu zice ca trebuie sa se mai prevada altceva sau sa mai fie intr-un anumit fel..tb sa aiba doar o cauza reala, serioasa si sa fie efectiva..

Nu ma dumiriti un pic? :)

Va multumesc anticipat.
1. Angajatorul poate sa-si organizeze munca asa cum crede el de cuviinta si pentru asta poate desfiinta unele posturi si poate infiinta altele. O face pe riscul si pe banii sai.
2. Pentru a desfiinta un loc de munca angajatorul trebuie sa emita o hotarare in acest sens. In aceasta hotarare invoca si motivul pentru care o face.
3. Art.65 din Codul muncii nu mai pomeneste nimic de dificultati economice, tehnice. Acest articol s-a modificat prin oug 55/2006 si acum arata astfel:
Art. 65. - (1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

desigur , orice lege e interpretabile...prin urmare, cu putina abilitate puteti desfiinta o decizie pe problemele economice ce au generat reorganizarea nu sunt reale...