Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata retroactivă a drepturilor salariale neacordate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata retroactivă a drepturilor salariale neacordate la timp. Cum pot obliga angajatorul să respecte Codul muncii?

Conform art. 17 alin (5) din Codul Muncii, ,,orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adițional la contract, anterior producerii modificării, cu excepția situațiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege sau în contractul colectiv de muncă aplicabil.''Ca urmare, in urma solutionarii contestatiei, de catre ordonatorul de credite, se pot acorda drepturi retroactiv? Cum, daca actul aditional trebuie incheiat inainte? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Adica sa ii amenint cu amenda ca sa imi dea banii? Ei sunt deschisi dar spun ca nu se poate ca le cere codul muncii sa fie un act aditional facut inainte de modificarea salariala. Daca exista o solutie pertinenta spuneti-mi dvs care ar fi aceea. eu asta am intrebat, care ar fi solutia ca ei sa imi dea banii. Se poate totusi incheia un act aditional retroactiv? Daca nu, angajatorul, fiind o institutie publica, poate da bani fara contract/act aditional? Cum?
@ marib

In raspunsurile postate , gasiti raspunsurile la intrebari.
Cornel Vasile, Consilier juridic