avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire 1/2 din salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire 1/2 din salariu

Buna ziua!
Am 3 dosare de executare silită mi se opreste jumătate din salariu net.
Salariul meu este de 2000 lei ,am un copil de 10 ani in în întreținere.
Nu inteleg cum este cu poprirea asupra unei parti care depăseste salariul minim pe economie.
Este normal sa imi oprească atat?
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 18:22, 17 August 2018
Azi mi s-a oprit jumatate din banii pe concediu.De la dvs am inteles ca este legal..desi ar fi trebuit sa imi oprească in fiecare an..din cei 6 cu poprire pe salariu.
Este destul de greu sa reusesti sa trăiesti cu 1000 de lei pe luna..
Mai este ceva ce nu inteleg in legatura cu executorul si domiciliul debitorului.
Eu locuiesc în Olt iar executorii judecătorești carw au preluat dosarul meu si domiciliul in urmatoarele localitati:Slatina,Târgu Jiu,Baia de Fier .
Am citit undeva ca ar trebui să sa aiba Domiciliu in acelasi judet cu debitorul ..Poate am inteles gresit....
Va multumesc !
Mai nou (de cativa ani) hotărârile judecătorești și celelalte titluri executorii se execută de către executorul judecătoresc din circumscripția curții de apel, Craiova in cazul dvs, care cuprinde judetele GJ, MH, DJ, OT.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carui executor judecatoresc ma adresez? tucalan tucalan Buna ziua, Pentru a pune in aplicare dispozitiile unei hotarari judecatoresti ( recuperare creanta), ma adresez unui executor judecatoresc din raza ... (vezi toată discuția)
Poprire 70%din salariu gavriluta80 gavriluta80 Am poprire 1/3 din salariu la unitatea angajatoare de la un executor ,iar pe contul bancar de la alți executori. Angajatorul oprește 1/3 și banca ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu laurentziu_stefan10 laurentziu_stefan10 Cat zice legea sa se puna poprire pe salariu,au dreptul sa iti opreasca tot salariu ? (vezi toată discuția)