Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire 1/2 din salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire 1/2 din salariu

Buna ziua!
Am 3 dosare de executare silită mi se opreste jumătate din salariu net.
Salariul meu este de 2000 lei ,am un copil de 10 ani in în întreținere.
Nu inteleg cum este cu poprirea asupra unei parti care depăseste salariul minim pe economie.
Este normal sa imi oprească atat?
Va multumesc frumos!
Azi mi s-a oprit jumatate din banii pe concediu.De la dvs am inteles ca este legal..desi ar fi trebuit sa imi oprească in fiecare an..din cei 6 cu poprire pe salariu.
Este destul de greu sa reusesti sa trăiesti cu 1000 de lei pe luna..
Mai este ceva ce nu inteleg in legatura cu executorul si domiciliul debitorului.
Eu locuiesc în Olt iar executorii judecătorești carw au preluat dosarul meu si domiciliul in urmatoarele localitati:Slatina,Târgu Jiu,Baia de Fier .
Am citit undeva ca ar trebui să sa aiba Domiciliu in acelasi judet cu debitorul ..Poate am inteles gresit....
Va multumesc !
Mai nou (de cativa ani) hotărârile judecătorești și celelalte titluri executorii se execută de către executorul judecătoresc din circumscripția curții de apel, Craiova in cazul dvs, care cuprinde judetele GJ, MH, DJ, OT.