avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Arenda 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Arenda 2018

Mie arendasul mi-a dat 35197,50 lei pe anul 2018. Am citit la ANAF ca se plateste impozitul la suma de 550 de lei tona de grau. In realitate eu am primit 650 de lei pentru tona de grau. Ce impozit si ce contributie la sanatate va plati arendasul pentru mine?
Cel mai recent răspuns: Lisonelta400 , utilizator 21:52, 17 Septembrie 2018
Nu înțeleg prea bine: În contract scrie că arendașul trebuie să vă dea 600 kg grîu la ha, dar el, mărinimos, v-a dat o tonă?
Cred ca a ramas cu contractul neactualizat, de la 600 kg a ajuns la 1000 kg cand au fost incluse si darile la stat pe care le plateste arendasul in numele proprietarului. La inceput arendasul nu platea nimic (impozit pe venitul din arenda si cass) si proprietarul trebuia sa isi plateasca singur darile a stat.
Da. Dar nu mi-a dat o tona de grau, ci mi-a dat 650 de lei pentru o tona de grau.
Ultima modificare: Luni, 17 Septembrie 2018
Lisonelta400, utilizator
Eu nu am platit impozit pe venit din arenda si nici cass, aceste taxe le-a platit arendasul. Eu platesc doar impozitul pe teren.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in anul 2018 marielamotte200 marielamotte200 Din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil, la care se aplica impozit de 10 % si contributie la sanatate de 10 %. Daca venitul impozabil ... (vezi toată discuția)
Impozitarea contractului de arenda Mihaita123 Mihaita123 In Codul fiscal scrie ca arendasul trebuie sa plateasca impozitul pe venit si cass, in numele arendatorului. Atunci care este contribuabilul, arendasul sau ... (vezi toată discuția)
Venit din arenda in anul 2018 cum se calculeaza LISONELTA300 LISONELTA300 Cum se va calcula venitul din arenda in anul 2018? Eu am 54,15 ha de teren. Sa zicem ca arendasul va vinde tona de grau cu 650 de lei, si in contract se ... (vezi toată discuția)