Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Arenda 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Arenda 2018

Mie arendasul mi-a dat 35197,50 lei pe anul 2018. Am citit la ANAF ca se plateste impozitul la suma de 550 de lei tona de grau. In realitate eu am primit 650 de lei pentru tona de grau. Ce impozit si ce contributie la sanatate va plati arendasul pentru mine?
Nu înțeleg prea bine: În contract scrie că arendașul trebuie să vă dea 600 kg grîu la ha, dar el, mărinimos, v-a dat o tonă?
Cred ca a ramas cu contractul neactualizat, de la 600 kg a ajuns la 1000 kg cand au fost incluse si darile la stat pe care le plateste arendasul in numele proprietarului. La inceput arendasul nu platea nimic (impozit pe venitul din arenda si cass) si proprietarul trebuia sa isi plateasca singur darile a stat.
Da. Dar nu mi-a dat o tona de grau, ci mi-a dat 650 de lei pentru o tona de grau.
Lisonelta400, utilizator
Eu nu am platit impozit pe venit din arenda si nici cass, aceste taxe le-a platit arendasul. Eu platesc doar impozitul pe teren.