Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acreditare furnizor ANOFM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acreditare furnizor ANOFM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie - o companie cu domeniul de activitate principala 7810 - Plasare de personal, isi doreste sa devina acreditata ca si furnizor pentru servicii de mediere a muncii pe piata interna. La o analiza mai amanuntita, compania nu intruneste conditiile pentru acreditare ( respectiv nu exista 25% din personal cu atribuţii în prestarea serviciilor de ocupare, sã aibã studii superioare în una dintre specialitãţile: psihologie, pedagogie, drept, consiliere, precum şi experienţã de minimum 3 ani în domeniul serviciului pentru care se solicitã acreditarea). Intrebarea este : exista reprcusiuni legale daca firma nu se inscrie sa obtina aceasta acreditare din partea ANOFM? ( pe care oricum nu ar putea sa o obtina ).

Multumesc frumos!
Legea 156/2000
art.13
(1) Constituie contravenții următoarele fapte și se sancționează după cum urmează:
a) exercitarea de către agenții de plasare a forței de muncă a activității de mediere a angajării cetățenilor români în străinătate, cu încălcarea prevederilor art. 8-10, cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei;
......
(2) Constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilor prevăzute la alin. (1) se fac de către personalul din cadrul Inspecției Muncii, împuternicit în acest sens.
Daca nu detine acreditarea respectiva nu va fi mentionata la Registrul comertului aceasta activitate de furnizor de servicii de mediere. Fara mentiune la RC nu poate desfasura legal, activitatea respectiva.
Nu are nicio legatura inregistrarea la ITM cu Registrul Comertului .... Mai intai se infiinteaza societatea cu codul CAEN de mai jos si apoi se depune dosarul la ITM pentru inregistrare.

agent de plasare a forței de muncă - persoana juridică constituită în temeiul Legii societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, inclusiv filialele societăților comerciale străine, înființate în România potrivit art. 42 și 44 din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care are ca activitate principală «Activități ale agențiilor de plasare a forței de muncă» cod CAEN - 7810, denumită în continuare agent de plasare;
Cornel Vasile, Consilier juridic