Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cetatenie pentru copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cetatenie pentru copil

Buna seara!
Am nevoie de ajutor, avand o situatie mai complicata conform legilor de azi privind dobandirea cetateniei pentru copil.
Eu mi am redobandit cetatenia, si acum subt cetatean roman cu domiciliul in Romania. M am stabilit aici si cu munc. Insa, nu inteleg de ce pentru a ii face copilului meu certificat de nastere rom.,am fost nevoita sa depun doaar pentru dobandirea DREPRULUI LA CETATENIE. Sincer, nu mi se pare corect.
Exista o cale pentru a urgenta acet proces? Vreau sa iau copilul la mine si ma impiedica intarzierea atat de mare din cauza acestui proces.
Va rog sa ma ajutati cu onformatii si un sfat.
Multumesc anticipat!
Copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere daca si numai daca unul din parintii copilului era cetatean roman in momentul nasterii copilului. Altfel, copilul trebuia trecut pe cererea de naturalizare a unuia din parintii sai sau trebuia ceruta cetatenia romana in numele minorului.

Exceptia de la aceasta regula: minorii gasiti in Romania, ai caror parinti nu pot fi identificati (adica orfanii gasiti in Romania).
tgeorgescu, utilizator
Multumesc frumos!
Imi puteti da mai multe detalii legate de cererea de naturalizare?
Am cerut cetatenia in numele copilului in luna mai, aveti idee cat dureaza acest proces?