Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Capital social SA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Capital social SA

In octombrie 2005 a aparut Legea 302/2005 prin care se spune ca, "Capitalul SA si al SCA nu poate fi mai mic de 25.000 euro, in echivalent lei .......". Nu se spune insa nimic de valoarea nominala a unei actiuni, care potrivit Legii 31/90 republicata, nu poate fi mai mica de 1.000 lei (vechi la data republicarii).

Sa inteleg de aici ca, capitalul social al SA si SCA este de 25.000 euro iar valoare nominala a unei actiuni nu poate fi mai mica de 0.1 RON?

Multumesc anticipat pentru lamuriri!

gecomi
www.odorizante.ro
georgiana@odorizante.ro
valoarea unei actiuni nu poate fi mai mica de 0,1 lei