Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mansardarea e legala sau nu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mansardarea e legala sau nu?

As dori sa stiu cum sa procedeaza,la mine au venit niste persoane de la o firma care isi doresc sa construiasca apartamente noi de pe acoperisul blocului,daca vecinii au semnat aprobarea in afara de mine mai poate face lucrarea astia de la firma?astept raspuns,va multumesc.
Va rog sa cititi aceasta discutie care a avut loc pe forum si daca mai aveti nelamuriri sa reveniti sau sa urmariti si alte discutii de pe forum, dand o cautare pe Google, aici in forum cu cheia "mansarda", "mansardare".
www.avocatnet.ro/content/for...
elga50, moderator
Si citeste si www.mansardare.wordpress.com
Din acelasi material am extras un citat foarte clar:
[ link extern ]

Si ca sa sintetizam pentru cine este interesat sa stie:
- constructia unei mansarde se face in baza unei autorizatii de constructie;
- autorizatia de constructie se da de catre primarie in baza prezentarii unui titlu de proprietate;
- asociatia de proprietari nu detine acest titlu de proprietate si nu poate denumi un contract de cesiune ca titlu de proprietate;
- pentru a se obtine titlu de proprietate este necesara vanzarea catre constructor a unei parti din cota-parte indiviza, prin act notarial .....si refacerea concomitenta a tuturor actelor de proprietate ...a tuturor proprietarilor din condominiu

Asociatia de proprietari, prin reprezentantii legali, comitet executiv si presedinte, nu poate concesiona o parte din proprietatea comuna pentru construire pe ea, ci numai pentru folosinta.
elga50, moderator
Foarte corect punctul de vedere expus de catre Elga. Sunt 100% de acord cu dansa!:)
Nimeni nu poate construi nimic pe teresa imobilului respectiv daca nu exista unanimitate in randul proprietarilor din acel imobil fiindca toti au cota parte indiviza din partile comune.Iar terasa imobilului face parte din partile comune ale imobilului!
B-)
într-un condominiu,majoritatea invinge minoritatea,CotoDaVinci nu ne-a explicat şi de ce se abţine