avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... definitivare sesiunea noiembrie 2009
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

definitivare sesiunea noiembrie 2009

ce se stie despre examenul care tocmai s-a terminat?
rezultate, pareri, opinii.............
am inteles ca a fost draconic de aceasta data...
nu m-ar mira sa vad ca toata lumea a picat!!!!
dupa cate se vede nu ne putem astepata la nimik bun, in fine, cred ca se incearca sa se scoata ce e mai bun din noi, poate o fi un plan divin pe care vor sa il puna in aplicare. o sti ei ceva, am vazut ca subiectele sunt din ce in ce mai grele, asta e trebuie sa ne pregatin f bine si sa ne asteptam la orice din partea lor......
buna!
vreau si eu sa ma pregatesc pentru urmatoarea sesiune. imi puteti da si mie un exemplu de subiect, din cele care au fost date? va rog mult. si din cate am inteles cine a dat drept civil a dat si procedura civila?
va multumesc mult
si inca ceva conform hotararii mentionate pe site-ul baroului Bucuresti eu as vrea sa dau examen la urmatoarele materii:
organizarea si exercitarea profesiei de avocat
drept civil
drept pr civil
dreptul muncii
dreptul familiei.
va intreb, am inteles bine? sau trebuie sa ma pregatesc si la drept penal? va multumesc inca o data pentru raspunsuri
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2009
gabelex, utilizator
penal si civil este optional si obligatoriu in acelasi timp, in sensul ca trebuie sa alegi una dintre cele 2 materii.
sunt trei probe de examne
1. statutul profesiei de vaocat
2. penal si procesual penal sau civil si procesual civil
3. inca 2 materii din cele optionale

la 2 iti recomand penal si procesual penal, civilul din totdeauna a fost mai dificil in sensul ca civilistii sunt mai ciudati si isi acorda o mai mare impportanta. si in facultate am observat aceiasi chestie. examenele de civil sunt foarte grele.
Sesiunea aceasta de definitivare a fost nebunie la civil, am inteles ca a fost chiar mai greu decat in aprilie.
in rest, invata si pregatestete sufleteste.....
succes!!!!!!

PS: intotdeauna exista posibilitatea INPPA
alexandruvasile2002 a scris:

penal si civil este optional si obligatoriu in acelasi timp, in sensul ca trebuie sa alegi una dintre cele 2 materii.
sunt trei probe de examne
1. statutul profesiei de vaocat
2. penal si procesual penal sau civil si procesual civil
3. inca 2 materii din cele optionale

la 2 iti recomand penal si procesual penal, civilul din totdeauna a fost mai dificil in sensul ca civilistii sunt mai ciudati si isi acorda o mai mare impportanta. si in facultate am observat aceiasi chestie. examenele de civil sunt foarte grele.
Sesiunea aceasta de definitivare a fost nebunie la civil, am inteles ca a fost chiar mai greu decat in aprilie.
in rest, invata si pregatestete sufleteste.....
succes!!!!!!

PS: intotdeauna exista posibilitatea INPPA

multumesc mult pentru raspuns.
pentru INPPA trebuie sa fii avocat stagiar? eu am definitivatul in alta profesie juridica. si acum as vrea sa intru in avocatura ca avocat definitiv.
Ultima modificare: Luni, 9 Noiembrie 2009
gabelex, utilizator
aici nu am certitudine sa iti dau un raspuns sigur, dar te poti interesa, deoarece, dupa cate stiu se poate, si fara examen de admitere in barou, am impresia ca iti trebuie vreo 5 ani (jurist de exemplu) si da, daca intri in profesie, in mai se face inscriere la INPPA, poti intra si poti sustine examenul de acolo, examen care am inteles ca este mult mai usor.
Deci se poate!!!!!!

Alte discuții în legătură

Despre deficientele examenului de definitivat din iunie 2008 la barou bucuresti Mihaela Anghelus Mihaela Anghelus Citind cu atentie : - Decizia Comisiei Permanente a UNBR nr. 1489/27.10.2007 ; - Hotararea Consiliului Uniunii UNBR nr. 295/15.12.2007; ... (vezi toată discuția)
Admiterea in barou mihaelamiki99 mihaelamiki99 buna ziua ..poate cineva sa ma ajute si pe mine cu mai multe detalii despre admiterea in barou??m-am intors curand din strainatate si nu stiu nimic despre ... (vezi toată discuția)
Ganduri despre admitere, definitivat si profesia de avocat, barou si inppa. dan_cdp dan_cdp Intr-adevar, examenul de admitere in avocatura, in Bucuresti, are uimitor de multi candidati admisi. Cred, din ce in ce mai mult, ca examenul de admitere in ... (vezi toată discuția)