Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regularizare impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regularizare impozit

Am un contract de cedarea folosintei bunurilor. Astazi am primit pe contul anaf decizie de regularizare impozit pe 2016.
Impozit pe venitul net anual impozabil datorat 107 lei
Obligatii privind platile anticipate 173 lei
Diferente de impozit rezultate din regularizarea anuala stabilite in minus 66 lei.
1. Sper sa fi inteles bine ca am achitat in plus suma de 66 lei. (sau o mai am de achitat?)
2. daca e achitata in plus cum solicit compensarea cu anul in curs?
3. Daca contractul are valoare mica iar proprietarul nu realizeaza venituri de natura salariilor mai sunt obligata sa platesc CAS si CASS pentru anul in curs? (in declaratia unica nu am bifat ca doresc plata acestor contributii)
Va mulțumesc mult pentru ajutor.

nachidil, utilizator
Ati platit in plus pentru 2016 dar trebuie sa asteptati sa emita prin octombrie si deciza pentru 2017 si vedeti ce se va intampla. Daca va fi ceva acolo de plata se va compensa cu acele datorii dar oiricum,va trebuie sa mergeti a finante cu o copie dupa decizia si faceti o cerere de compensare,
Va mulțumesc mult pentru raspuns