Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj dupa cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj dupa cic

buna ziua! as vrea sa ma interesez in numele cumnatei mele care din aprilie a iesit din cic, dar nu a putut sa isi puna dosarul de somaj pt ca i s-a spus ca nu are dreptul. ea a fost profesor suplinitor, deci cu un contract determinat. 1 septembrie 2006-31 august 2007. ea a nascut pe 30 martie 2007, deci i s-a incheiat contractul de munca la data nasterii. acum au trecut mai bine de 24 de luni de cand nu a muncit. intrebarea ei este daca a fost corect sa i se inchida contractul de munca la data de 30 martie si nu la 31 august asa cum a semnat initial contractul, si daca mai poate face ceva sa poata primi indemnizatie de somaj.
multumesc anticipat.
1. Inseamna ca este vorba de CIM pe perioada determinata.
2. La incetarea CIM veti beneficia de indemnizatie de somaj.
3. In calculul celor 12 luni necesare pentru Somaj se iau lunile lucrate dupa venirea din CCC pana la 2 ani lacare se adauga (pana la 12) luni de dinaintea CCC.
va multumesc pentru raspuns!
luni merg sa vad ce imi trebuie pt dosar.
Buna ziua.Am o intrebare: daca iau concediu medical pentru sarcina de la medicul de familie pe o luna 1 noi-30 noi,apoi altul pe dec pana nasc , DPN 19 dec 2010, pe postul meu poate veni altcineva?
mentionez ca lucrez cu contract de munca determinat 1 sept 2010-31 aug 2011,suplinitor calificat
Si inca ceva concediul medical pentru sarcina este totuna cu cel prenatal???
dar tu intri in prenatal si nu te afecteaza daca vine altcineva in locul tau.
si eu tot suplinitor calificat am fost cand am intrat in prenatal- adica concediul medical, ca asa este considerat.
Sarcina usoara in continuare!