Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii la contract part-time pensionar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii la contract part-time pensionar

Cum se calculeaza contributiile sociale si toate "darile" in "lumina" noilor prevederi, pentru 4, ori 2 ore, zilnic, ori "n" ore/saptamana?
Multam!
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Exemplu calcul ptr 2 ore si 4 ore (salariu brut 475 lei , respectiv 950 lei) pensionar:

ANGAJAT Lei
Salariu Brut 475
Asigurari Sociale (CAS) 25% 119
Asigurari Sociale de Sanatate (CASS) 10% 48
Deducere personala (DP) 510
Impozit pe venit (IV) 10% 0 0
Salariu Net 308

ANGAJAT Lei
Salariu Brut 950
Asigurari Sociale (CAS) 25% 238
Asigurari Sociale de Sanatate (CASS) 10% 95
Deducere personala (DP) 510
Impozit pe venit (IV) 10% 11
Salariu Net 606

Constantin Vera, Contabil
Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg in ce conditii pot intrerupe pensia partial anticipata in vederea angajarii cu contract de munca in acelasi domeniu de activitate.Multumesc frumos..
Sarut mana!
Buna ziua, nu vad raspunsul dvs. ce se inatampla dl.damaschin!!!!!!!!! Doar Sarut mana!!!
Din ce cunosc eu sunt incompatibile incasarea simultana a pensiei anticipate partiale si veniturile salariale. Sper insa ca va vor da un raspuns mai complet si avizat, persoane de pe acest forum.