avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan, permis din UK. Ce risc acum? ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan, permis din UK. Ce risc acum? Polițistul mi-a spus că o să fie anulat și 2 ani n-o să mai pot da examen pentru redobândire

Am fost oprit de poliție și depistat cu 0.54 g alcool pur in aerul respirat. Țin sa Menționez ca sunt la prima abatere. Am fost dus la spital pt recoltarea probelor biologice. Permisul îl aveam de UK. Politistul mi-a spus ca o sa fie anulat iar doi ani nu am voie sa dau pt redobândire . Întrebările mele sunt următoarele. Ce risc acum? Credeți ca procurorul o sa înainteze dosarul in curte și o sa mi anuleze permisul? Dacă se întâmpla asta, cât timp nu o sa mai pot da pt permis? Dacă îmi declar in UK permisul ca pierdut eu primesc altul in decurs de câteva zile . Nu am de gând sa l folosesc in România decât acolo pt ca am nevoie . Credeți ca ar fi o idee buna ?
Mulțumesc .
Ultima modificare: Marți, 25 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Onut puiu , utilizator 10:15, 6 Iunie 2020
Nu sunt sigur ca este si cazul dvs dar se pare ca ar exista o modalitate de a recupera permisul de UK...cititi link-ul www.avocatnet.ro/forum/discu...
sau
www.avocatnet.ro/forum/discu...
E totusi complicat pentru ca m-ai mult ca sigur dovada eliberata de politist a fost fara drept de conducere si mai mult ca sigur dvs nu ati cerut la Politia Rutiera respectiva sa va tina permisul pana parasiti tara...intrebati un avocat sa va indrume pentru pasii de urmat, asa cum v-am sfatuit...
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
tomaion, utilizator
Am luat legatura aZi cu DVLA și le am spus ce s a întâmplat . Îmi vor elibera un permis nou fără probleme atâta timp cât fapta nu s a produs pe teritoriul UK-ului. Le-am spus exact ce s-a întâmplat . Mi-au sugerat sa aplic pt un “replacement”dacă vreau sa conduc incontinuare in UK. Doar ca nu am drept de conducere pe teritoriul României .

tomaion a scris:

Nu sunt sigur ca este si cazul dvs dar se pare ca ar exista o modalitate de a recupera permisul de UK...cititi link-ul www.avocatnet.ro/forum/discu...
sau
www.avocatnet.ro/forum/discu...
E totusi complicat pentru ca m-ai mult ca sigur dovada eliberata de politist a fost fara drept de conducere si mai mult ca sigur dvs nu ati cerut la Politia Rutiera respectiva sa va tina permisul pana parasiti tara...intrebati un avocat sa va indrume pentru pasii de urmat, asa cum v-am sfatuit...

Salut...un update care mai este situatia la tine?
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare...

cmneag a scris:

Am luat legatura aZi cu DVLA și le am spus ce s a întâmplat . Îmi vor elibera un permis nou fără probleme atâta timp cât fapta nu s a produs pe teritoriul UK-ului. Le-am spus exact ce s-a întâmplat . Mi-au sugerat sa aplic pt un “replacement”dacă vreau sa conduc incontinuare in UK. Doar ca nu am drept de conducere pe teritoriul României .

tomaion a scris:

Nu sunt sigur ca este si cazul dvs dar se pare ca ar exista o modalitate de a recupera permisul de UK...cititi link-ul www.avocatnet.ro/forum/discu...
sau
www.avocatnet.ro/forum/discu...
E totusi complicat pentru ca m-ai mult ca sigur dovada eliberata de politist a fost fara drept de conducere si mai mult ca sigur dvs nu ati cerut la Politia Rutiera respectiva sa va tina permisul pana parasiti tara...intrebati un avocat sa va indrume pentru pasii de urmat, asa cum v-am sfatuit...



Stimate domn,

Permisul emis in MAREA BRITANIE nu va fi anulat de instanta de judecata din ROMANIA, ci va fi restituit autoritatilor din statul britanic, fiind decis, conform legislatiei aplicabile.

Ultima modificare: Vineri, 13 Decembrie 2019
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Mă confrunt cu o problema similara.am fost oprit de o patrulă de politie și am fost depistat cu alcooltestul cu o valoare de 0.74 in aerul respirat.permisul a fost schimbat acum 10 ani din românesc în italian ,așa era procedura acolo,acum mai era valabil pina 01.07.2020,am pregătit dosarul de preschimbare și am programare pe 26 iunie 2020,permisul a fost reținut de organele de poliție ce mau depistat .as putea obține ceva informații ce riscuri sunt și ce ar trebui să fac

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandirea dreptului de a conduce autovehicule pe teritoriul romaniei seat seat Buna ziua, am fost condamnat la 1 an inchisoare cu suspendarea executarii pentru condus sub influenta bauturilor alcoolice. Sentinta s-a pronuntat pe 1 ... (vezi toată discuția)
Permis englezesc reținut de romania Sixsandu Sixsandu Bună ziua. În martie 2017 am fost prin băut la volan cu o alcolemie de 0.69. În acel moment aveam permis englezesc deoarece munca de acolo asa cerea și ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere suspendat in anglia cmf139 cmf139 Am primit o interdictie de a mai conduce in Anglia pe timp de un an datorita nivelului de alcool in timpul verificarii de catre politie. Mentionez ca permisul ... (vezi toată discuția)