Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Diagnostic medical fals la iesirea din spital
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Diagnostic medical fals la iesirea din spital

Buna ziua,

Sora mea a fost internata in spital pentru niste dureri in gat care persista de mai multa vreme. A fost internata 3 zile si i s-a administrat tratament injectabil cu antibiotic o data la 6 ore. Atat si nimic mai mult.

La externare, i s-au scris mai multe diagnostice, unele din istoricul ei medical, altele exagerate, cum ar fi Limfadenita acuta a fetei, capului si gatului, ceea ce nu a fost deloc adevarat dar am trecut peste, insa ultimul diagnostic este unul care ne-a socat pe toti: "tumora maligna pe oasele lungi ale membrelor inferioare".

Intrebata doctorita ce cauta acel diagnostic pe foaia de externare, a spus ceva de genul ca ei ca medici sau ca spital, nu am inteles exact, au nu stiu ce beneficii scriind astfel de diagnostic. Am fost si inca suntem socati si nu stim ce sa facem. Mentionez faptul ca nu i s-au facut analize de niciun fel in legatura cu picioarele. Tot ce a facut au fost niste radiografii pulmonare si recoltare de sange.

Ati mai auzit asemenea cazuri? Ce am putea face, pentru ca nu ni se pare deloc in regula sa faca asa ceva.

Multumesc.
bluesky_c3, utilizator
Puteti sesiza directia spitalului si/ sau Colegiul medicilor din judet, in scris cu nr. de inregistrare/ data.