Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... proces verbal de contraventie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

proces verbal de contraventie

Am fost amendat de Politia Locala cu 500 lei pentru ca am postat pe masina mea, parcata in fata blocului unde locuiesc, un anunt de vanzare a autovehiculului . Este legal intocmirea procesului verbal de contraventie pentru aceasta fapta si comunicarea lui prin scrisoare simpla fara confirmare de primire . Care este legea care guverneaza aceasta situatie, pentru ca in actul constatator se face referire doar la o hotarare a Consiliului Local ?
Art.46 din Legea nr.215/2001 privind administraţia publică locală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare prevede:
„În exercitarea atribuţiilor ce îi revin consiliul local adoptă hotărâri, cu
votul majorităţii membrilor prezenţi,
Hotărârile consiliilor locale sunt norme juridice prin care acestea rezolvă treburile locale
şi îşi manifestă autoritatea în comune şi oraşe.
Fiind acte de realizare a autorităţii administrative autonome, hotărârile consiliilor locale
sunt acte administrative obligatorii şi executorii, cu condiţia respectării legii, şi care, ca orice
act juridic, trebuie să îndeplinească condiţiile de formă şi de fond pentru valabilitatea lor.
Astfel în privinţa condiţiilor de valabilitate, impune să se aibă în vedere, pe de o parte, câmpul
lor de aplicare, iar pe de altă parte, cerinţele privitoare la adoptarea hotărârilor de către
consiliile locale şi condiţiile de fond ale legalităţii actelor juridice.
La elaborarea lor, iniţiatorii vor avea în vedere caracterul de subordonare faţă
de toate actele normative de nivel superior, limita competenţei materiale instituită, precum şi
respectarea principiilor din actul normativ care-i conferă acest drept.
Reglementarile cuprinse în hotarari nu pot contraveni unor prevederi din acte
normative de nivel superior.

Apreciez interesul pe care il acordati cazului meu, va multumesc si nu vreau sa intru in polemica cu Dv., dar pentru lamurirea situatiei consider ca :
1). Va contraziceti , pe de o parte puneti semnul egal intre afisarea vanzarii auto si precupeata din fata Primariei, pentru ca mai apoi sa o mutati in piata . Ori, in primul caz precupeata nu plateste nici un fel de impozit, deci vinde ilicit, iar eu platesc impozit .
2).Va contaziceti si cand spuneti ca HCL are putere de lege, ulterior din transcrierea textului art.46 din leg.215/2001, retin ca aceste hotarari sunt obligatorii cu conditia respectarii legii .si sunt subordonate actelor normative de nivel superior .
3). Eu consider ca sunt un bun cetatean, incerc sa respect legile, daca le cunosc si sunt logice, dar a pune un afis de vanzare pe propriul meu autoturim , parcat pe proprietate privata si nu pe domeniul public nu este ceva necivilizat, cum va exprimati, nu vad nici o diferenta fata de publicarea in ziar sau pe site-uri de publicitate, nu am cauzat nici un neajuns nimanui si nu am jignit si nu am lezat privirea cuiva. Prin asimilare, de ce nu este interzisa si publicarea stradala pe care o fac agentiile imobiliare, etc .
4). Nu stiu cum m-ati putea ajuta, stiu sa citesc, va dau totusi actul in baza caruia am fost sanctionat : HCL nr.260/24.04.2018 art.1 lit."' X""al Primariei mun. Galati .
Ca sa incheiem acesta discutie care cade in penibil !!!
Nu stiu de ce faceti referire de comparatie cu o lege care se aplica la nivel national...
O hotarare a consiluilui local este un fel de lege locala dar care nu trebuie sa fie contrara acelor dispozitii (Decrete , Legi Ordonante ,Coduri)
In atare situatie sunteti obligata sa respectati acele prevederi insa aici vreau sa fac o mentiune in completarea celor spuse anterior
Politia Comunitara da dovada de exces de zel iar in cazul de fata se impunea sa va someze deoarece nu cred ca sunt cunoscute aceste HCL nici macar la 10% din populatie ...
Deci sa rezumam....
Trebuie sa analizati acea Hotarare si sa verificati daca va incadrati la incalcarea sa ...
Cu asta am incheiat ca lungim vorba discutand in mod generic despre aceste ”legi locale”
Puteti contesta sanctiunea in instanta si daca aveti argumente solide o puteti anula
Consultati un avocat !

Bafta si cu bine !!!
DenisRif, utilizator