Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Raspunderea disciplinara a avocatului
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Raspunderea disciplinara a avocatului

Legea 51/1995
Art. 87.
(4) În toate cazurile, acţiunea disciplinară poate fi exercitată în termen de cel mult un an de la data luării la
cunoştinţă, de către consiliul baroului, despre săvârşirea abaterii, dar nu mai târziu de 3 ani de la data
săvârşirii acesteia.

Statutul profesiei de avocat.
Art. 266.
(2) Acţiunea disciplinară poate fi exercitată în termen de cel mult un an de la
data săvârşirii abaterii.

Termenul este de un an de la data savarsirii sau de la data luării la
cunoştinţă, de către consiliul baroului?

Multumesc!
Statutul avocatului nu poate excede legii.
In lege se mentioneaza termenul de actiune disciplinara dupa luarea la cunostinta de catre consiliul baroului ca s-a savarsit o abatere de catre un avocat. Cei 3 ani se refera la o perioada de timp in care baroul poate lua la cunostinta de savarsirea unei abateri de catre un avocat.
In traducere - baroul ia la cunostinta de savarsirea unei abateri de catre un avocat sa zicem la 1,5 ani de la data savarsirii efective a abaterii. Actiunea disciplinara a baroului se exercita in cel mult 1 an de la data luarii la cunostinta a abaterii, adica in maxim 2,5 ani de la data savarsirii abaterii.