Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Sarcina de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Sarcina de munca

,,...sa mearga cu autobuzul cu fiecare ruta in parte, in toate satele si orasele de unde ia autolivul oameni cu autobzuul si sa constate cum e drumul.,,cu intemperii , fara, daca e periculos iarna bla bla
Ca Inspector SSM, am sarcina ce rezulta din textul citat?
Buna ziua,
Treaba....asta cand trebuie facuta, zilnic, saptamanal, lunar...ca, conditiile climatice se mai schimba in timp...
Banuiesc ca in functie de asta doreste si intocmirea tematici pentru instruire, nu?
Mie treaba asta imi suna* a treaba de evaluator de risc, nu de inspector ssm cu un curs de 80 de ore...si n am vazut cerinta asta pe nicaieri pana acum...

Martie 2013-Aprilie 2013
„SPECIALIST IN DOMENIUL SECURITATII SI SANATATII IN MUNCA”

Ianuarie 2015-Martie 2015
„EVALUAREA RISCURILOR SI AUDITUL IN DOMENIUL SECURITATII SI SANATATII IN MUNCA”

Martie 2015-Aprilie 2015
„CADRU TEHNIC CU ATRIBUTII IN DOMENIUL PREVENIRII SI STINGERII INCENDIILOR

Inginer in „Ingineria Securitatii in Industrie”
„Bazele evaluarii securităţii în industrie”
„Legislaţia securităţii muncii”
„Managementul si securitatea transportului în
Industrie”
„Elemente de medicina muncii”
„Auditul şi certificarea în ingineria securităţii în
Industrie”
„Electrosecuritate”
Universitatea Transilvania din Braşov,
- secţia: “Stiinţa şi Ingineria Materialelor”
- specializarea: Ingineria Securităţii în Industrie
- media obţinută: la examenul de licenţă: 8,75

Studii universitare

Cam asta este pregatirea profesionala.

Imi cer scuze daca a sunat aiurea afirmatia mea legata de functia de Inspector SSM dar, din ce cunosc, pentru cei cu studii superioare in domeniu exista functia de Specialist SSM...
Tot nu am inteles ce doreste angajatorul dvs. de la dvs... in legatura cu acesta atributie... Doreste cumva o evaluare a riscurilor ( cu tot ce urmeaza după asta-PPP, tematica pentru instructiunii, etc.) pe traseul pe care circula autobuzele firmei?
Inteleg ca functia dvs., in prezent este de inspector ssm (cu studii superioare si cursuri de perfectionare). Sarcina de munca la care va referiti este legata de prevederile din HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 15 (1) Activitatile de prevenire si protectie desfasurate prin modalitatile prevazute la art. 14 in cadrul intreprinderii si/ sau al unitatii sunt urmatoarele:
1. identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor pentru fiecare componenta a sistemului de munca, respectiv executant, sarcina de munca, mijloace de munca/ echipamente de munca si mediul de munca pe locuri de munca/ posturi de lucru;
2. elaborarea, indeplinirea, monitorizarea si actualizarea planului de prevenire si protectie;
3. elaborarea de instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor si ale unitatii/ intreprinderii, precum si ale locurilor de munca/ posturilor de lucru, si difuzarea acestora in intreprindere si/ sau unitate numai dupa ce au fost aprobate de catre angajator.
4. propunerea atributiilor si raspunderilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca, ce revin lucratorilor, corespunzator functiilor exercitate, care se consemneaza in fisa postului, cu aprobarea angajatorului;
8. elaborarea programului de instruire-testare la nivelul intreprinderii si/ sau unitatii;
10. evidenta zonelor cu risc ridicat si specific prevazute la art. 101-107;
17. efectuarea controalelor interne la locurile de munca, cu informarea, in scris, a angajatorului asupra deficientelor constatate si asupra masurilor propuse pentru remedierea acestora;
Toate aceste puncte trebuie sa se refere la autobuzele firmei, traseele de urmat ale autobuzelor, haltele de oprire, anotimpurile cand se desfasoara cursele, instruirea lucratorilor/ soferilor, controlorilor, starea tehnica a autovehiculelor care efectueaza curse dpvd al ssm, verificarea starii de sanatate a soferilor (de vazut fisele de aptitudine si discutie cu medicul specialist de medicina muncii legat de starea de sanatate a soferilor), modul de respectare de catre soferi a instructiunilor proprii ssm, daca trebuie completate/ actualizate aceste instructiuni, etc.
Actiunea dvs. trebuie sa se desfasoare in baza unui program aprobat de angajator. Programul se intocmeste pe anotimpuri, zile, curse pe timp de zi/ pe timp de noapte, etc.
Materialul final pe care il veti intocmi se prezinta angajatorului si trebuie sa contina masuri de imbunatatire a activitatii (completare plan de prevenire si protectie). Puteti prezenta materiale intermediare, dupa fiecare anotimp/ etapa in care va programati actiunea.