Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mi-am vândut mașina dar cumpărătorul nu a ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mi-am vândut mașina dar cumpărătorul nu a înscris-o pe numele lui, așa că tot eu sunt proprietar. Cine încasează despăgubirea pentru daună totală? Asigurătorul m-a contactat pe mine și nu știu ce trebuie să fac ca să primesc banii

Am vandut o masina inscrisa pe numele meu dar cumparatorul nu a inscris.o asa ca tot eu sunt propietar.
Masina a fost implicata intr.un accident si a fost clasata ca dauna totala am primi un plic de la asiguratorul partii vinovate prin care imi cere sa depun o cerere prin care sa primesc banii de despagubire. Intrebarea mea este cine primeste banii? Eu ca propietar sau cel care avea masina de la mine si nu a inscris.o
Si ce trebuie sa fac sa primesc banii
Precizez ca nu il cunosc pe cel care detine masina acum pt ca fost vanduta de mai multe ori si mi.au venit si mai multe amenzi de rovinieta acasa
Manuela Rășină, administrator
Luati banii, platiti amenzile ca nu scapati de ele si diferenta o predati cu chitanta si proces verbal dupa ce cineva va dovedeste cu acte ca este proprietarul final. Deci trebuie si chitanta si CI (original) si procesul verbal al accidentului in care scrie clar ca el era la volan - faceti copii si le pastrati bine macar 3 ani.
In plicul primit mi se spune sa completez o cerere si sa o trimit la ei dar eu nu am cererea de despagubire iar cei de la sucursala din orasul meu nu au vrut sa imi zica nimic si sa ma ajute cu nimic. Pot sa ma duc sa cer o cerere de la sucursala din orasul meu sa o completez si sa o trimit la adresa de pe plicul primit nu?
Nu ti se pare o excrocherie tu deja ai primit bani pr masina , de ce vreisa iei niste bani ce nu-ti apartin?
@virgil1950, nu vreti sa ii platiti dvs amenzile pentru rovinieta, pana se clarifica situatia unde a a ajuns masina?
Daca ati fi in locul lui si v-ar veni lunar cate-o amenda ptr rovinieta neplatitia pe care sa o contestati la fiecare 15 zile, vi s-ar mai pare a fi escrocherie?
Cheltuielile cu contestarea proceselor verbale cum si le recupereaza?
Ce ati face in locul lui?
Daca isi inscria masina si nu imi mai veneau amenzi acasa nu se intampla asa. Am.vorbit si cu inspectorul constatator care a intocmit dosarul si i.am zis sa ii zica sa ia legatura cu mine persoana care a avut masina ca sa rezolvam si sa isi recupereze banii dar nu mi.a mai dat nici un raspuns. Eu vreau doar banii pe amenzi si restul poate sa si.i opreasca

virgil1950 a scris:

Nu ti se pare o excrocherie tu deja ai primit bani pr masina , de ce vreisa iei niste bani ce nu-ti apartin?