Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Serviciu intern cu un singur angajat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Serviciu intern cu un singur angajat

Buna ziua.
Daca in cadrul firmei exista Serviciul intern de prevenire si protectie si in cadrul acestui serviciu este angajata o singura persoana, aceasta nu are totodata si calitatea de Sef al serviciului respectiv? Mentionez ca acest serviciu se afla in subordinea Directorului general.
Va multumesc.
Nu am afirmat ca procedeaza corect angajatorul ci ca banuiesc ca asa a fost sfatuit de conducatorul SEPP si, ca baza legala, am banuit ca a incercat sa forteze... prevederile din alin.2... Acum sincer, credeti ca domnul accepta numirea de Sef al SIPP fara o crestere a salariului? Eu nu cred, cu toate ca atributiile sunt cam aceleas, doar ca un LD cu 80 de ore nu poate face ce poate un LD ce are cursul de 180 de ore, mai multa experienta si trebuie s supervizeze activitatea celor cu 80 de h. pe acelas salariu...Acum eu cred ca in acesti doi ani si jumatate cred ca au trecut macar odata pe la ei insp. de la ITM, acum, cum au decurs aceste controale...dumnealor stiu...
Ionut.ion, utilizator
@Ionut.ion
Un SEPP nu poate "sfatui" un angajator sa procedeze cu incalcarea legii.
Nu exista atributii "cam aceleasi". Lucratorul desemnat cu activitati de prevenire si protectie, respectiv seful SIPP si membrii SIPP au fisa de post proprie in care se specifica in clar ce trebuie sa faca cu respectarea prevederilor din art.15 la HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Legea ssm, NM emise, cerintele minime de securitate si sanatate, standardele in domeniu ssm nu se interpreteaza, se aplica intocmai. Parerile si banuielile personale, nuantele nu isi au locul cand se pune in discutie aplicarea unei prevederi din domeniul ssm.
In privinta salariului, angajatorul are o singura obligatie - sa nu negocieze sub valoarea salariului minim pe economie. In sectorul privat, negocierea salariului este des practicata dupa criterii stabilite de angajator impreuna cu sindicatele sau reprezentantii lucratorilor.