Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... dezinsectie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

dezinsectie

Va rog sa imi spuneti daca exista o lege care sa oblige locatarii sa faca dezinsectie in locuinte ,in cazul in care este focar in bloc. Se poate aplica Legea 344/2002 privind stabilirea şi sancţionarea contravenienţilor la normele legale de igienă şi sănatate publică si daca da, cui trebuie sa ma adresez?
Art. 147. - Cetăţenii cu gospodării individuale şi Asociaţiile de Locatari au obligaţia de a asigura combaterea şi stingerea focarelor de artropode şi rozătoare vectoare de maladii transmisibile şi/sau generatoare de disconfort din gospodăria proprie sau din spaţiile pe care le deţin.

Art. 148. - Inspectoratele de poliţie sanitară şi medicină preventivă teritoriale au obligaţia informării populaţiei cu privire la existenţa în teritoriu a vectorilor care prezintă un risc pentru sănătate sau care produc un disconfort deosebit şi la măsurile de combatere ce trebuie luate împotriva acestora. În atingerea acestui scop, membrii comunităţii se pot adresa inspectoratelor de poliţie sanitară şi medicină preventivă teritoriale pentru obţinerea informaţiilor dorite.
Consiliile Locale şi Primăriile au obligaţia de a comunica cetăţenilor măsurile întreprinse în vederea combaterii artropodelor şi rozătoarelor.

Mentionez ca am instiintat asociatia de multe ori , iar eu personal mi-am facut dezinsectie in apartament. Insa dupa un timp , iar apar gandaci, caci vin de la vecini. Am sunat si la DSP, dar nu se intampla nimic. Toata lumea spune ca nu exista niciun instrument de constrangere . Totusi, cum se aplica legea 344 si ce masuri coercitive sunt?

Multumesc!
zanaisa, utilizator
Sper! Va multumesc!

POPA GHEORGHE a scris:

Exista riscul ca institutiile statului sa amendeze contraventional asociatia de proprietari (deci amenda se va plati de catre toti locatarii) pentru neluarea masurilor de combatere a rozatoarelor si a focarelor de infectie.

Aici este o situatie delicata,
Individualizarea contravenientului este conditionata de cum apreciaza inspectorii din primarie
Sunt multe cazuri in care sanctiunea se aplica individual reprezentantului legal al asociatiei de proprietari care detine obligatia sa respecte si sa aplice dispozitiile legal prevazute si cele suplimentar impuse de catre autoritati
Trebuie constientizat ca in multe asociatii locatarii solicita executarea de diferite interventii la partea comuna,dar reprezentantul legal=presedintele este dezinteresat

In toate cazurile, amenda contraventionala se aplica de catre institutiile statului, asociatiei de locatari. Membrii asociatiei de locatari daca au semnalat si presedintele/ administratorul sunt dezinteresati sau unii locatari s-au opus, atunci locatarii nu platesc cota parte care le revine din amenda si hotarasc ca aceasta sa fie achitata de cei responsabili de inactiune/ blocarea actiunii.
Am avut situatie concreta in care serviciul din primarie a constatat incalcarea dispozitiilor impuse asociatiei de proprietari si a incheiat proces verbal de contraventie impotrva reprezentantului legal al asociatiei de proprietari care avea obligatia sa aplice dispozitia autoritatii publice locale
Majoritatea locatarilor din condominiu,urmare dezinteresului reprezentantului legal al asociatiei de proprietari,cu scopul legitim indepartare focar de infectie,au sesizat oficial primaria,autoritatea nationala de sanatate publica
Primaria a impus asociatiei respectiv reprezentantului legal al acesteia sa deispuna acte si actiuni pentru deratizare si dezinsectie
Locatarii au solicitat in repetate randurir pesedintelui de asociatie executarea urgenta de deratizare,acesta a aratat dezinteres total
Locatarii au fost obligati sa staruie la nivelul primariei care in final a incheiat proces verbal contraventie in sarcina presedintelui de asociatie
Acesta a contestat in instanta procesul verbal dar in final a beneficiat de hotarare defavorabila
Multumesc!